"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Ausis

Ausu korekcijas

26/06/2019

Bieži vien cilvēki pat iedomāties nespēj, cik dažādas ir situācijas, ko plastikas ķirurgiem nākas koriģēt ausu sakarā! Tuneļi, izplēsti auskaru caurumi, “ļutausīši”, plati ausu skrimšļi,  lielas, atstāvošas vai nokarenas ausu ļipiņas, keloīdrētas u.c.

Ausu korekcijas var ne tikai atbrīvot no lieliem kompleksiem, bet pat pilnībā izmainīt cilvēka koptēlu! Piedāvājam ieskatu pārvērtībās:  informācija par dažādām retām un arī biežāk sastopamām situācijām,  iespējamiem risinājumiem un reāli gadījumi attēlos : PIRMS un PĒC!

Ausu korekcijas palīdz izlabot gan iedzimtas, gan dzīves laikā (speciāli vai bez nodoma) iegūtas deformācijas. Visbiežāk ar plastiskās ķirurģijas palīdzību tiek laboti trīs veidu estētiski ausu defekti: atstāvošas ausis, arī lielu un platu skrimšļu korekcijas, “tuneļu” caurumu un izplēstu auskaru atstātās sekas.

Retāk, bet gadās labot arī dažādas ausu ļipiņu izmēru problēmas – pārlieku lielas, novecošanās procesā izstaipītas un nokarenas, pēc traumām vai operācijām pievilktas ausu ļipiņas.

Atstāvošas ausis

Atstāvošu ausu korekcijas laikā koriģē iedzimtas ausu deformācijas – likvidē vai iespēju robežās mazina asimetriju, uzlabo ausu gliemežnīcu formu. Šāda tipa deformācijas bieži vien nomāc pašapziņu, jaunākā vecumā pat mēdz izraisīt apsmieklu no vienaudžu puses, tāpēc ir labi, ka atstāvošu ausu korekcijai nav vecuma ierobežojuma – to var (un mēs pat iesakam) veikt bērniem no 6 gadu vecuma. Bieži vien pat pirms tiek uzsāktas skolas gaitas, jo pirmajās klasītēs bērni mēdz būt visnežēlīgākie, un tieši šajā  laika posmā iegūtās emocionālās traumas var uz visu mūžu ietekmēt turpmāko pašapziņu.

Šī korekcija notiek salīdzinoši ātri, un atveseļošanās periods ir vienkāršs un īss. Operācija norisinās lokālajā anestēzijā, un pēc korekcijas uzreiz var droši doties mājās. Pirmo nedēļu ir nepieciešams valkāt elastīgo saiti. Pirmā pārsiešana notiek nākamajā dienā; diegu mezglus noņem apmēram 10. dienā pēc operācijas.

Ausu korekcijas

Tuneļu caurumu aizšūšana

Šobrīd arvien pieprasītāka kļūst izstaipītu ausu caurumu atjaunošanas procedūra. Šie lielie caurumi rodas vai nu, auskaru vietā pakāpeniski ievietojot konusveida tuneli un katru dienu to stumjot mazliet tālāk, vai arī ik pa pāris nedēļām ievietojot ausīs arvien lielāka izmēra tuneļis, tādā veidā lēnām izplešot auss caurumiņu.

Kad caurums ir sniedzis 8 mm, maz ticams, ka tas pilnībā sarausies atpakaļ, taču, kad jau ir pārsniegta 1,5 cm diametrā robeža, tas vairs nekad neatgriezīsies sākotnējā formā un izmērā. Rezultāts ir pārāk liela izmēra caurums ausīs, ko ir grūti noslēpt ar matiem, it īpaši vīriešiem ar īsāku matu griezumu.

Ja jūtat, ka šie caurumi traucē jūsu izskatam, sociālai dzīvei un karjerai, mēs varam palīdzēt! Šai problēmai ir dažādu metožu procedūras, taču pārsvarā tās ilgst 20-30 minūtes uz vienu ausi un noris lokālā anestēzijā.

Pēc operācijas uz ausu ļipiņām sākumā būs mazas sarkanas rētiņas, taču ar laiku tās izbālēs pelēcīgi bālas. Pēc 4-6 mēnešiem ausu ļipiņām vajadzētu izskatīties pilnīgi normālām, bez īpašām pazīmēm, ka ausis iepriekš bijušas caurdurtas. Būs redzama tikai neliela, bāla strīpiņa – rētiņa. Ļipiņas var atkal caurdurt 6 mēnešus pēc operācijas, ievērojot 5 mm distanci no vecā cauruma vietas – tagadējās smalkās rētiņas!

Tuneļu caurumu aizšūšana

Izplēstu auskaru caurumi

Sašķeltu ausu ļipiņu atjaunošana - pirms un uzreiz pēc!
Šo operāciju veic, lai atjaunotu ausu ļipiņas, kas ir tikušas saplēstas ar auskariem, traumas rezultātā vai kas ir tīšām izstaipītas, liekot, tā saucamos “tuneļus”. Šādi bojājumi tajās var rasties arī ilgstošas smagu vai garu auskaru nēsāšanas rezultātā, kā arī, ja vairāki pīrsingi ausī atrodas pārāk tuvu viens otram, vai visi atrodas pārāk tuvu ļipiņas apakšējai daļai.

Tiek veidots iegriezums ausu ļipiņās pa vecā bojājuma malām, lai atjaunotu skarto zonu, kas pēc tam tiek sašūts kopā. Šī ir salīdzinoši ātra un vienkārša procedūra, ko veic lokālajā anestēzijā. Parasti tā aizņem apmēram 0,5 – 1 h, lai gan kopējais ilgums ir atkarīgs no bojājuma apjoma.

Izplēstu auskaru caurumi

Gala rezultāts

Šādi izskatās rētiņa 6 mēn.pēc pāršķeltas ausu ļipiņas korekcijas. Tā jau ir sākusi bālēt un jaunais auskara caurums izdurts ~ 5 mm atkāpjoties no iepriekš izrautā. Tas ir ļoti svarīgi, lai jaunā auskara vieta nesavienotos ar iepriekšējo - traumēto!

Ausu ļipiņas korekcija

Atstāvošas ausu ļipiņas

Atstāvošas ausu ļipiņas ir interesants, un plastiskajā ķirurģijā ne tik bieži sastopams gadījums. Tā ir iedzimta ausu deformācija: lai arī paša pacienta ausis nav atstāvošas, ļipiņas tādas ir. Līdzīgi, kā ar atstāvošām ausīm, arī šī ausu deformācija diemžēl cilvēkam var radīt kompleksus jau no bērnības. Par laimi, arī atstāvošas ļipiņas ir iespējams salīdzinoši ātri koriģēt, uzlabojot ausu formu un ārējo izskatu kopumā.

Operācija norisinās lokālajā anestēzijā, un uzreiz pēc korekcijas var doties mājās. Pirmās dienas būtu vēlams valkāt elastīgo saiti. Atveseļošanās periods ir vienkāršs un īss.  Pirmā pārsiešana notiek nākamajā dienā; diegu mezglus noņem apmēram 10. dienā pēc operācijas.

Bildēs var redzēt ausu ļipiņu stāvokli jau 10.dienā pēc korekcijas, pie diegu izņemšanas!

Atstāvošas ausu ļipiņas

Ausu ļipiņu samazināšana

Ir cilvēki, kam ausu ļipiņas jau ģenētiski ir lielas. Ja šis iedzimtais ļipiņu izmērs traucē vai tīri vienkārši neapmierina no estētiskā viedokļa, tad ausu ļipiņas ar plastiskās ķirurģijas palīdzību ir iespējams ātri un vienkārši samazināt.

Operācija norisinās lokālajā anestēzijā, un uzreiz pēc korekcijas var doties mājās. Atveseļošanās periods ir vienkāršs un īss.  Pirmā pārsiešana notiek nākamajā dienā; diegu mezglus noņem apmēram 10. dienā pēc operācijas.

Bildēs var redzēt ausu ļipiņu stāvokli jau 10.dienā pēc korekcijas, pie diegu izņemšanas!

Ausu ļipiņu samazināšana

Īpašs gadījums: ausu keloīdi

Šādas situācijas ir ļoti retas! Šajā konkrētajā gadījumā uz auss ir izveidojusies ļoti izteikta, milzīga keloīdrēta, kas tika likvidēta. Keloīdi parasti parādās pēc traumētas ādas vietas sadzīšanas, kad audi izaug ārpus iepriekšējās brūces robežām.

Attēlos ir redzama auss pirms korekcijas, ar rētiņu aizmugurē un tūsku 10 dienas pēc operācijas, kā arī gala rezultāts - jau sadzījusi auss 3 mēnešus pēc operācijas.

Īpašs gadījums: ausu keloīdi

Vēlamies brīdināt, ka ausu gliemežnīcas ir tendētas uz keloīdrētu izveidi traumētajās vietās. Lūk,vēl viens piemērs, ko mums nācās koriģēt pēc atkārtotām un daudzām pīrsingu caurduršanas vietām un to atstātajām traumām, iekaisumiem! Esiet uzmanīgi un rūpīgi apdomājiet auskaru caurumiņu un pīrsingu skaitu un atrašanās vietas!

Īpašs gadījums: ausu keloīdi

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā