"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Deguna Starpsienas Operācija

Deguna Starpsienas Operācija

22/04/2021

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija?

Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā deguna starpsienas izliekums nereti vizuāli ir grūti novērtējams, deguna starpsienas operācijas norīkojums daudziem pacientiem var būt liels pārsteigums. Septoplastika ir viens no efektīvākajiem risinājumiem, kas, ar deguna starpsienas taisnošanas palīdzību, spēj risināt visdažādākās pacientu sūdzības. Šajā rakstā uzzināsi, kas ir deguna starpsienas deviācija, tās biežākie simptomi un kā septoplastika var palīdzēt gan medicīnisku problēmu, gan kosmētisku defektu risināšanai.

Kas ir deguna starpsienas deviācija?

Deguna starpsiena ir plāna kaula un skrimšļa starpsiena, kas atdala nāsis. Starpsiena nāsis ne vienmēr atdala vienmērīgi, līdz ar to, lielai daļai cilvēku deguna starpsiena ir šķība vai izteikti izliekta, padarot vienu nāsi lielāku par otru. Deguna starpsienas deviācija jeb izliekums var būt gan iedzimta, gan dzīves laikā iegūta deformācija, ko rada sporta vai nelaimes gadījumu izraisītas traumas. Šķība deguna starpsiena ne tikai var traucēt elpošanu caur degunu, bet arī sekmēt regulāras galvassāpes vai tādas hroniskas saslimšanas kā deguna blakusdobumu un auss iekaisumi.

Pacienti ar deguna starpsienas deviāciju visbiežāk novēro šādus simptomus:

  • apgrūtināta elpošana caur degunu vai vienu no nāsīm;
  • ožas traucējumi;
  • deguna asiņošana;
  • diskomforts un sausa deguna gļotāda;
  • krākšana;
  • hroniskas sinusu (deguna blakusdobumu) infekcijas;
  • sejas sāpes;
  • kosmētiski defekti.

Deguna starpsienas deviāciju diagnosticē ārsts otorinolaringologs (LOR), kuru specialitāte ir ausu, kakla un deguna saslimšanu ārstēšana. Deguna starpsienas deformācijas diagnoze un piemērotākais ārstēšanas plāns var tik izstrādāts tikai pēc tam, kad ir novērtēts starpsienas novietojums un tā ietekme uz hroniskām saslimšanām.

Kas ir deguna starpsienas korekcijas operācija?

Viens no efektīvākajiem veidiem deguna starpsienas deviācijas izraisīta diskomforta un hronisku saslimšanu ārstēšanai ir korekcijas operācija. Norādāms, ka ne visiem pacientiem ar deguna starpsienas deformācijas diagnozi tiks nozīmēta operācija. Taču smagu un vidēji smagu deformāciju sekmētās saslimšanas visbiezāk tiks ārstētas tieši ar LOR operāciju palīdzību. Deformētās deguna starpsienas korekcija sniedz iespēju iztaisnot šķībo starpsienas posmu, tādējādi samazinot vai pilnībā atbrīvojot pacientu no diskomforta un hroniskām saslimšanām. Vienlaikus operācijas laikā dažkārt var tikt īstenota arī deformētas starpsienas radīto kosmētisku defektu novēršana.

Deguna starpsienas rezekcija medicīniskiem nolūkiem

Deguna starpsienas rezekcijas jeb taisnošanas laikā tiek labots starpsienas izliekums, kas rada nevienmērīgu nāsu atdalījumu un elpošanas traucējumus. Deguna starpsienas rezekcija medicīniskiem nolūkiem tiek veikta, lai uzlabotu pacientu pašsajūtu un novērstu deformācijas radītos simptomus un hroniskas saslimšanas. Tradicionāli deguna starpsienas zemgļotādas rezekcija tiek veikta, izņemot deformēto skrimšļa kaula daļu. Deformētās daļas var pēc nepieciešamības iztaisnot un daļēji ievietot atpakaļ iegriezuma vietā. Atsevišķos gadījumos šo operāciju veikšanai var papildus izmantot arī endoskopu. Pacienta veselības stāvokļa uzlabošanai deguna starpsienu taisnošana pēc vajadzības var tikt apvienota arī ar deguna gliemežnīcu un blakusdobumu operāciju.

Deguna operācijas tiek īstenotas vispārējā anestēzijā, ar ilgumu līdz divām stundām, visbiežāk gan kopējais operācijas un vispārējās anestēzijas laiks ir krietni īsāks. Pēcoperācijas periodā ārsts var noteikt medikamentu lietošanu, kas samazina infekciju risku, sāpes un diskomfortu, kā arī atsevišķi pacienti var saskarties ar nelielām komplikācijām, piemēram, deguna asiņošanu vai sāpēm. Atlabšana pēc operācijas tuvākā periodā ir 2 – 3 nedēļas, kad dažas reizes pacientam būtu jāapmeklē ārst un pēcoperācijas vizītēm, kā arī jāierobežo lielākas fiziskas aktivitātes, bet pilnībā diezgan mazpamanāmi starpsienas dzīšanas procesi var ilgt līdz 6-7 mēnešiem. Šajā laikā nepieciešams izvairīties no deguna traumām.

Deguna starpsienas operācija kosmētisku defektu novēršanai

Deformēta deguna starpsiena var sekmēt ne tikai dažādas hroniskas saslimšanas, bet arī kosmētiskus defektus. Turklāt nereti pacientu medicīniskās sūdzības var iet roku rokā ar estētiskās rekonstrukcijas vēlmēm un otrādi. Tāpēc aizvien biezāk no pacientiem tiek saņemts jautājums par deguna starpsienas operācija un estētiskās rinoplastikas veikšanas iespējām vienas operācijas laikā. Septoplastikas un rinoplastikas apvienošana ir ierasta prakse ārvalstīs, kas kļūst aizvien populārāka arī Latvijā, otorinolaringologiem un plastikas ķirurgiem strādājot kopā, lai novērstu pacientu sūdzības. Kombinētu deguna operāciju galvenās priekšrocības ir abu operāciju veikšana vienas anestēzijas ietvaros un īsāks kopējais atveseļošanās periods.

Septoplastikas un rinoplastikas apvienotā operācija arī tiek īstenota vispārējā anestēzijā, taču operācijas norises laiks katram pacientam būs individuāls, balstoties uz ķirurģiskās manipulācijas sarežģītību un apjomu. Pēcoperācijas perioda pirmās dienas ir jāpavada stacionārā, mediķu uzraudzībā, kā arī jālieto mediķu izrakstītie pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti. Rinoplastikas dzīšanas periods var ilgt no 6 mēnešiem līdz 1 gadam.

Kā sagatavoties operācijai?

Ar detalizētu pirmsoperācijas un pēcoperācijas plānu pacientu iepazīstina ārstējošais ārsts. Taču pirms operācijas pacientiem ir nepieciešams:

  1. veikt pilnas asins ainas analīzes un citas ārsta nozīmētās analīzes;
  2. konsultēties ar anesteziologu;
  3. informēt ārstējošo ārstu un anesteziologu par hroniskām saslimšanām un lietotajiem medikamentiem;
  4. lietot ārstējošā ārsta izrakstītos medikamentus;
  5. sekot līdzi veselības stāvoklim un informēt ārstējošo ārstu par veselības stāvokļa izmaiņām.

Deguna operācijas klīnikā Aesthetica

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Plašais medicīniskās un estētiskās ķirurģijas pakalpojumu klāsts sniedz iespēju ikvienam pacientam piemeklēt piemērotāko risinājumu hronisku saslimšanu un kosmētisko defektu novēršanas prasībām. Uzticot savu veselību pieredzējušiem speciālistiem, deguna operācija var piepildīt jūsu sapni par dzīvi bez sāpēm, diskomforta un ar ideālo deguna formu. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Biežāk uzdotie jautājumi

  1. Kas ir deguna starpsienas operācija?

Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kuras laikā tiek taisnota starpsienas deformācija, lai novērstu hroniskas saslimšanas un diskomfortu. Deguna starpsienas taisnošanu dēvē arī par deguna starpsienas zemgļotādas rezekciju.

  1. Kas ir deguna starpsienas deviācija?

Deguna starpsienas deviācija ir deguna starpsienas deformācija, kas apgrūtina elpošanu caur degunu vai veicina hronisku saslimšanu attīstību.

  1. Kādi ir izplatītākie deformētas deguna starpsienas simptomi?

Deformētas deguna starpsienas simptomi var atšķirties pacientu vidū, taču visbiezāk tiek novērota apgrūtināta elpošana, sinusu (deguna blakusdobumu) infekcijas, kā arī sāpes un diskomforts.

  1. Vai deformētas deguna starpsienas simptomi var saasināties laika gaitā?

Jā, deformētas deguna starpsienas izraisītie simptomi var saasināties laika gaitā, kā arī pēc traumām vai deguna un deguna blakusdobumu slimībām.

  1. Pie kā vērsties, ja tiek novēroti simptomi, kas raksturīgi deguna starpsienas deviācijai?

Sūdzību un diskomforta gadījumā nepieciešams vērsties pie otorinolaringologa (LOR), kas ārstē ausu, kakla un deguna saslimšanas.

Saistīti raksti

Krūšu palielināšanas operācijas ietvaros ķirurgs izveido implanta kabatu – vietu, kurā implants tiks ievietots. Šīs “implanta mājas” tiek izveidotas zem vai virs lielā krūšu muskuļa atbilstoši katra pacienta anatomijai un implanta lielumam. Pirmais stabilais rētaudu apvalks, kas notur implantu nepieciešamajā vietā un pozīcijā, izveidojas pirmo trīs pēcoperācijas mēnešu laikā. Šo trīs mēnešu laikā ļoti būtiski