"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Krūtis

Dr. Evija Rodke atbild uz 43 jautājumiem par krūšu plastiskajām operācijām

26/06/2019

Atbildam uz bieži uzdotiem jautājumiem par krūšu plastiskajām operācijām. Jautājumus sagatavojušas portāla Delfi foruma Calis.lv krūšu plastisko operāciju tēmai veltītās lapas "The Breast and The Best" dalībnieces.

1. Vidējais operāciju skaits gadā

Dakteres Evijas Rodkes vidējais veiktais operāciju skaits gadā ir aptuveni 500 .

2. Cik maksā konsultācija - pirmreizējā un atkārtotās. Cik ilgā laikā pēc pieteikšanās iespējams tikt uz konsultāciju?

Pirmreizējas krūšu korekcijas konsultācijas cena pie Dr. Evijas Rodkes ir 50,00 eiro (konsultācija ilgst 1 h), atkārtotas konsultācijas cena ir 20,00 eiro.

Rindas uz konsultāciju pie Dr. Evijas Rodkes var veidoties apmēram 6 mēnešus uz priekšu, uz operācijām – 3 mēnešus, taču precīzi par pierakstu vienmēr pastāstīs tikai dakteres asistente: tālr.  +371 20385822 , e-pasts info@rodke.lv.

Ņemot vērā lielo pieprasījumu un garās rindas uz krūšu korekcijas konsultācijām, mēs piedāvājam iespēju sievietēm, kuras vēl īsti nav drošas par savu izvēli vai ir apjukušas no lielā piedāvājuma, izjūt bailes un nedrošību par savu lēmumu un izvēli, satikties pie mums klīnikā mierīgā atmosfērā ar mūsu plastiskās ķirurģijas rezidenti – Dr. Ievu Rancāni vai speciāli apmācītu dakteres asistenti Eviju Medni, kas ikdienā strādā ar visām krūšu korekcijas pacientēm - no konsultācijas dakteres kabinetā līdz pat pēcoperācijas vizītēm, pārsiešanām un kopā ar dakteri vada pēcoperācijas periodu.

Šajās ievadkonsultācijās pacientēm ir iespēja iepazīties ar klīniku un tās personālu, izjust klīnikas atmosfēru, detalizēti saņemt informāciju par pirmsoperācijas sagatavošanos un pēcoperācijas periodu, apskatīt implantu veidus, uzņemt pirms-operācijas fotoattēlus, kā arī apskatīt citu klientu “pirms un pēc” rezultātus, kas palīdz gūt priekšstatu par pašu operāciju. Šādi pacientes var saplānot savu laiku, zināt, ar ko rēķināties, kā arī iepazīties ar mūsdienu jaunāko tehnoloģiju iespējām.

Pēc ievadkonsultācijas, kad paciente ir apsvērusi savu izvēli veikt operāciju, viņa droši var sazināties ar mums un rezervēt sev vēlamo datumu operācijai. Tad jau tiksimies vēlreiz kopā ar savu operējošo ķirurgu - Dr. Eviju Rodki-Sproģi, lai piemērītu un izvēlētos sev individuāli vislabāko risinājumu - konkrētu implanta izmēru, formu un sīki izrunātu korekcijas operācijas plānojumu.

Pieteikšanās un vienošanās par piemērotāko konsultācijas laiku – zvanot dakteres asistentei uz tālr.  +371 20385822 vai rakstot uz info@rodke.lv.

Ievadkonsultācijas cena – 20,00 eiro.

Vēl mūsu klīnikā pastāv iespēja saņemt pirmo vispārīgo konsultāciju e-pasta saziņā. To pārsvarā izmanto ārzemēs dzīvojošie vai ļoti aizņemtie pacienti, kas vispārēji vēlas saprast – vai un ko var izdarīt, vai mēs to varam un uzņemamies, kā arī visadažādākos organizatoriskos jautājumus.

Šādos gadījumos mēs galvenos jautājumus izrunājam e-pastā, paciente rezervē sev operācijas laiku, un, burtiski pāris dienas pirms operācijas - vizītes laiku, lai esot Latvijā (vidēji 2 ned.) paspētu pilnīgi visu: saņemt konsultāciju, piemērīt un izvēlēties labākos implantus un operācijas metodes variantu, nodot nepieciešamās analīzes, pašu operāciju un atkopties vēl pēc operācijas.

E-pasta konsultācijas arī notiek caur mūsu info@rodke.lv

3. Kāda ir apmaksas kārtība par operāciju? Vai ir iespējams maksāt pa daļām?

Iespējams veikt apmaksu, gan ar bankas pārskaitījumu, gan ar karti vai skaidrā naudā – uz vietas klīnikā.

Nomaksas iespējas: Latvijas rezidentiem piedāvājam slēgt juridisku nomaksas līgumu - 60% no cenas jānomaksā pirms operācija, atlikušos 40% bez papildu procentiem iespējams samaksāt nākamo 3 mēnešu laikā. Tādā gadījumā ir nepieciešama izziņa no darba devēja vai VID (par oficiālu darba vietu Latvijā).

4. Implantu firmas, kas tiek izmantotas

Pēdējos gadus pārsvarā izmantojam B-Lite, Polytech un Motiva implantus.

5. Kādos gadījumos ieteicams izvēlēties B-lite implantus? Kā tas izmaina operācijas izmaksas?

B-Lite implantus iesakam izvēlēties gadījumos, kad paciente vēlas apjomīgas krūtis, kas ar standarta implantiem piedotu, iespējams, jau traucējošu svaru. Jo lielāks svars parastajiem implantiem – jo lielāks ieguvums, izvēloties B-Lite. Vēl B-lite iesakam, ja paciente vēlas tvirtākas krūtis, jo šo implantu saturs diezgan atšķiras no standarta implantiem – gan uz tausti, gan mīkstuma/tvirtuma ziņā, gan svara ziņā. Vēl viena priekšrocība ir tieši, liekot implantus virs muskuļa, bet zem muskuļa fascijas – šie implanti ļoti labi notur formu (ir formas stabili) un viegli, līdz ar to nevelk mīkstos audus uz leju!

Izvēloties B-Lite implantus, operācijas kopējās izmaksas palielinās par 1300 eiro.

6. Kuros gadījumos iesakat izmantot implantus ar gludu virsmu un kuros - ar strukturētu virsmu?

Visiem anatomiskajiem implantiem ir strukturēta virsma.  Anatomiskais implants ir asimetrisks, šī virsma nodrošina labāku audu pieķeršanos –implanta “ieaugšanu”, kas, savukārt, neļauj implantam lieki kustēties vai pat rotēt.  Tātad, ja Jūsu vēlme ir `pēc iespējas dabiskāks izskats` un kopā izvēlamies likt anatomiskos implantus, tātad tie automātiski būs teksturēti.

Apaļajiem implantiem ir dažādas tekstūras – gludie, mikroteksturētie un teksturētie. Tāpēc daktere, apskatot katra pacienta audus, piedāvās pašai pacientei pataustīt katru paraugu un kopā izvēlamies vispiemērotāko variantu – mīkstākiem audiem var piedāvāt strukturētu, lai implants ieaug un neizslīd no vietas. Stingrākiem audiem – var izvēlēties mikroteksturētus vai pat gludos implantus. Mūsdienās pavisam gludus vairs īsti neizmanto, jo rodas lielāks kapsulofibrozes risks. Tā vietā modernajās implantu tehnoloģijās nākuši mikroteksturētie apvalki.

7. Nepieciešamās analīzes un izmeklējumi pirms operācijas

Nepieciešamās analīzes pirms krūšu korekcijas operācijas:

 • Pilna asinsaina (derīga 2 nedēļas)
 • B un C hepatīts
 • Bioķīmija (ASAT, ALAT, urea, kreatinīns, cukurs) (derīga 2 nedēļas)
 • Recēšana – APTL, protrombīna indekss (derīga 2 nedēļas)
 • Urīna analīze (derīga 2 nedēļas)
 • Asins grupa, rēzus faktors (oficiāls zīmogs vai dokuments der visu mūžu)
 • Ginekologa apskates izziņa (derīga 1 gadu)
 • Plaušu digitālā flurogrāfija (derīga 1 gadu)
 • EKG (virs 45 gadiem vai ja ir kādas sūdzības par sirds darbību)

Individuālos gadījumos var tikt nozīmētas vēl citas analīzes.

Asins un urīna analīzes var nodot klīnikā uz vietas (30,00 eiro), vai citā brīvi izvēlētā vietā: pie ģimenes ārsta vai savā ambulatorā iestādē.

8. Kādus medikamentus, preparātus nav ieteicams lietot pirms operācijas? Kāpēc?

Nedrīkst lietot asins šķidrinošos un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, lai nerastos papildus asiņošanas. Taču par JEBKURĀM lietotām zālēm ir nepieciešams pirms operācijas brīdināt anesteziologu – arī pirms operācijas pildāmajā aptaujas lapā jebkuri lietoti medikamenti ir jānorāda.

9. Kādi medikamenti tiek izrakstīti lietošanai pēc operācijas? Cik ilgi tie jālieto? Vai jālieto arī antibiotikas?

Vispirms mēs izvērtējam, kā ir pavadīta pirmā nakts (nakts, ko paciente pēc operācijas pavada klīnikā). Noteikti iedodam līdzi uz mājām pretsāpju medikamentus. Ja pacientei ir gājis grūtāk, tad - stiprākus petsāpju medikamentus, ja iet vieglāk – mierīgākus. Pirmajai naktij dodam līdzi arī miega zāles. Antibiotikas uz mājām tiek izrakstītas tikai atsevišķos gadījumos. Pie tīras un pirmreizējas krūšu korekcijas operācijas tās dod tikai pirms operācijas klīnikā i/v. Pretsāpju medikamenti ir obligāti jālieto pirmās 5 dienas  (tie atsāpina, mazina tūsku un darbojas kā pretiekaisuma līdzeklis), pēc tam - pēc nepieciešamības.

10. Cik ilgi pirms un pēc operācijas ieteicams atturēties no alkohola lietošanas un smēķēšanas? Kādi riski pastāv, ja ieteikums netiek ievērots?

Pirms operācijas: nav vēlams lietot alkoholu 2 dienas pirms operācijas.

Pirmo mēnesi pēc operācijas nedrīkst lietot rūgstošus alkoholiskus dzērienus. Nerūgstošus – 1 mazu glāzīti drīkst pēc nedēļas. Alkohola lietošanai pēcoperācijas periodā pastāv – traumatisma un asiņošanas risks. Rūgstošie alkoholiskie dzērieni var nelabvēlīgi ietekmēt dzīšanu – izraisīt iekaisumu.

Smēķēšanas laikā tiek spazmēti asinsvadi un brūce - dzīstošie audi nesaņem pietiekamu skābekļa daudzumu. Līdz ar to tiek kavēta audu dzīšana, labas rētas veidošanās un var veidoties pat nekrozes (audu atmiršana), piemēram, pie krūšu samazināšanas vai vēdera plastikas, jo audi dēļ nikotīna izrausītām asins vadu spazmām nesaņem pietiekamu skābekļa daudzumu.

11. Cik ilgi pirms operācijas nav ieteicams ēst un dzert?

Ēst nedrīkst 6 stundas pirms operācijas, 2 stundas pirms operācijas nedrīkst arī dzert (pat ūdeni)

12. Kas jāņem līdzi uz operāciju?

Uz operāciju līdzi jāņem:

 • Līgumi (aizpildītā veidā)
 • Anestēzijas aptaujas lapa (aizpildītā veidā)
 • Plaušu rtg, ginekologa izziņa, analīzes (izprintētā veidā)
 • Halāts, čības, zeķītes.
 • Vēlams ierasties ērtā, brīvā apģērbā, lai pēc operācijas ir viegli apģērbties. (apģērbs ar pogām vai rāvējslēdzēju)
 • Zobu birste (ja nepieciešams palikt pa nakti)
 • 2 dvielīši, ja paredzēta vēdera plastika (viens lielāka izmēra, lai iet ap vēderu, un otrs mazāks).

13. Cik ilgs laiks jānogaida pēc zīdīšanas perioda beigām, lai varētu veikt operāciju?

Minimums ir 5 mēneši pēc pēdējās krūtsbarošanas reizes, taču iesakām nogaidīt vismaz 6 mēnešus.

14. Ja krūtī tiek konstatēta cista vai cits labdabīgs veidojums - vai to var izņemt plastiskās operācijas laikā?

Ja pacientei ir konstatēta fibradenoma, un tā ir lokalizēta mūsu operējamajā zonā - grieziena ceļā vai netālu no tā - tad operācijas laikā to izņemam un nosūtām uz histoloģisko izmeklēšanu. Taču gadījumos, kad veidojums ir tālāk, tad uz operāciju ir iespēja pieaicināt mammologu. Šādos gadījumos sadarbojamies ar šiem speciālistiem.

15. Ar kādām sajūtām jārēķinās uzreiz pēc operācijas? Piemēram, slikta dūša, salšana, sāpes kaklā pēc “trubiņas” izņemšanas utt.

Sajūtas ir ļoti individuālas. Starp tām var būt vājums, nespēks, reibonis, diskomforts kaklā, slikta dūša, sāpes. Taču dažiem cilvēkiem var arī nebūt pilnīgi nekādu nepatīkamu sajūtu.

16. Pēc cik ilga laika jāierodas pēc operācijas pie ārsta? Kas tiek darīts pēcoperācijas vizītēs?

Pirmajā pēcoperācijas rītā ir pārsiešana, tad pacienti palaiž mājās (kāds tuvinieks atbrauc pakaļ), nākamā pārsiešana ir 4.-5. dienā pēc operācijas - pārsien, apskata, aprunājas, kā šīs dienas gājis. Piemeklē un iedod uz mājām speciālo pēcoperācijas veļu, izstāsta visu par dušu, plāksteru maiņu utt. Pēc tam vizīte ir nedēļu pēc otrās pārsiešanas (~10-12 diena), kad izņemam diegus un atkal veicam pārsiešanu, pastāstām par masāžām, ja tādas būs jāveic patstāvīgi un par turpmāko pēcoperācijas periodu. Ja pacientei nav sūdzību, tad nākamreiz tiekamies aptuvēni pēc 1,5-2 mēnešiem, kad apskatām, vai viss dzīst labi un pareizi, izskatam pirms un pēcoperācijas fotogrāfijas, nododam pēdējās instrukcijas par sporta aktivitātēm, ikdienas veļu, nepieciešamiem krūšu izmeklējumiem, rētiņu kopšanu utt Ja sūdzību nav, tad vairs netiekamies, ja ir, tad tiekamies, tik bieži, cik nepieciešams. Bet 1 x gadā gan visām sievietēm ir jāveic profilaktiska USS izmeklēšana. Ja tur viss ir kārtībā gan ar implantiem, gan pacientes audiem un pašai sievietei sūdzību nav, pie plastikas ķirurga papildus vizītē nav jānāk.

17. Vai ir pieļaujamas svara izmaiņas pirms/pēc operācijas? Cik lielas? Kā tas maina rezultātu izvēlētajam implanta tilpumam?

Jo lielākas krūtis un neelastīgāki audi ir pirms operācijas, jo lielāks risks, ka pēc operācijas krūtis mainīsies, sākot pat pie mīnus 5 kg. Pieņemšanās svarā pēc operācijas ir atļauta – svars nāk proporcionāli klāt visās ķermeņa vietās. Taču zaudēt svaru vairāk par 5 kg nav vēlams, jo pazūd audu “spilvens”, kas satur krūtis vietā, līdz ar to var rasties mīksto audu noslīdējums.

Sievietēm, kurām krūtis pirms operācijas ir mazas un audi stingri, pēc operācijas svara izmaiņas neko īpaši neietekmē.

Implants nemaina faktu, ka krūtis mainīsies vai nemainīsies – implants ir tikai spilventiņš, kas piepilda trūkstošo apjomu. Taču dzīvie audi ir dzīvi un mainīsies vienmēr – svara izmaiņas, grūtniecība, hormonu izmaiņas, novecošana. Jo vairāk savu audu, jo vairāk ir, kam dzīves laikā mainīties.

18. Kā tiek noteikts maksimālais iespējamais implantu lielums?

Daktere izmēra krūšu kurvja platumu un augstumu, arī audu biezumu un izvērtē ādas elastību, individuālo anatomiju un krūšu sākuma kapitālu.

19. Griezuma vietas - vai tiek izmantoti diegi, vai rētas vieta tiek “aizlīmēta”?

Mēs izmantojam diegus. Gan iekšējos, gan ārējos. Iekšējie paši uzsūcas pēc 3.mēneša, ārējos izņemam 2. pēcoperācijas vizītē. Esam lietojuši arī speciālās brūču līmes, bet mums ar diegu tomēr šķiet stabilāk un elpojošāk.

20. Griezuma vietas izvēle gadījumos, kad nav jāveic krūšu pacelšana - veidi un riski.

Rētas veids: zemkrūts korciņā – lielums 4 cm, saudzīgākais no visiem veidiem, jo krūts dziedzeris vispār netiek skarts. Stāvus, sēdus un no sāniem rētu nevar redzēt.

Zem areolas: traumatiskāks veids, jo tiek skarts arī dziedzeris, taču, nav bīstams un tiek diezgan bieži izvēlēts. Nerekomendē sievietēm ar mazām areolām vai, ja vēlas lielus implantus, kā arī nedzemdējušām sievietēm vai sievietēm ar ļoti biezu dziedzera masu.

Implantus var ievietot arī caur padusi, taču tas ir veids, kas labi der tikai konkrētos gadījumos – nelieli un apaļie implanti sievietei ar pareizu un augstu krūšu galu pozīciju un bez asimetrijām. Tā skaitās “aklā metode” – implantus var tikai ievietot, nav iespējams bez endoskopijas kamerām koriģēt izteiktu krūšu asimetriju. Tāpat, ja būs nepieciešamas kādas kabatu vai implantu korekcijas nākotnē, to caur padusi nevar izdarīt.

21. Kādos gadījumos, veicot krūšu pacelšanas un palielināšanas operāciju, tiek izvēlēts lollipop griezums un kādos - enkura griezums?

Tas ir atkarīgs no liekās ādas - noslīdējuma pakāpes. Ja nepieciešama neliela pacelšana, tad rēta ir tikai ap areolu, ja jānoņem vairāk liekās ādas, tad “lollipop”. Kad liekās ādas ir daudz, tad ir nepieciešama krūšu pacelšana ar enkura veida rētu.

22. Kādas aktivitātes/darbības nav ieteicamas pēc operācijas periodā. Cik ilgi?

Pirmās 2 nedēļas ir jāievēro mierīgs režīms, lai izvairītos no hematomas – nedrīkst celt rokas (elkoni augstāk par pleciem), nedrīkst celt smagumus vai izdarīt tālu stiepjošas vai asas kustības ar rokām, uzturēties karstumā.  Pirmā nedēļa ir laiks, kad ir jāievēro maksimāli mierīgs režīms - bez satraukumiem par darba lietām, mājas pienākumiem, bērniņiem u.tml.  Otrajā nedēļā var atsākt braukt ar automašīnu, darīt ofisa darbiņus. Taču visi, kas strādā ar rokām – frizieri, manikīri, ārsti utt., pilnu slodzi darbā var atsākt, sākot ar 15. dienu. Vislabāk visas rētiņas spēj dzīt tad, ja paši jūtamies atpūtušies, mierīgi un harmonijā ar sevi! Te varianti ir dažādi – gan slimības lapa, gan atvaļinājums. Ja ir mazi bērni, noteikti vērts apdomāt, kurš varēs tos auklēt, kamēr atlabsi, jo pēc operācijas nevarēsi par mazajiem pienācīgi parūpēties. Vēl – sievietēm operācijas iesaka plānot periodā, kad nav menstruāciju, jo sevis apkopšana pēcoperācijas periodā var sagādāt vairāk rūpju.

23. Kas tiek izmantots pēc operācijas - pēcoperācijas krūšturis, apsējs, lenta? Kādu funkciju veic izvēlētās metodes?

Pirmo nedēļu ir elastīgā saite, ja implanti atrodas zem muskuļa, tad arī krūšu lenta (jāvalkā maksimums mēnesi). Krūšu lenta neļauj muskulim spiest implantu uz augšu un ļauj implantam iedzīt pareizajā vietā. Elastīgā saite nospiež krūtis, ierobežojot tūsku un mazinot hematomas risku. Pēcoperācijas krūšturi (kas iekļauts operācijas cenā) dodam 1.pārsiešanā, lai jau pēc dušas mājās to var uzvilkt. Tas tur un atbalsta krūtis, lai ap implantu būtu iespēja izveidoties rētaudiem, lai gravitācijas iespaidā implanti nekustētos un neizstaipa sev lielāku vietiņu. Pēc 3-4 nedēļām pēcoperācijas veļu var nomainīt uz ērtu/skaistu apakšveļu, bet, kas labi satur krūtis vietā! Tāda jāvalkā 3 mēnešus – gan ikdienas aktivitātēs, gan baseinā, gan sporta zālē.

24. Cik ilgi pēc operācijas nav ieteicams celt rokas uz augšu augsāk par plecu līmeni?

Aizliegts 2 nedēļas, taču lielāku slodzi nedrīkst līdz 1 mēnesim pēc operācijas.

25. Pie kādām indikācijām (sajūtu un vizuāli) noteikti jāvēršas pēc ārsta palīdzības?

Tā var būt strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, strauja vienas krūts palielināšanās. Tomēr, ja kaut kas šķiet “ne tā”, labāk vērsties lieku reizi pie mums ar savu jautājumu, nekā kaut ko palaist garām un ciesties. Pacientiem tiek iedots medmāsas numurs, kurai zvanīt, sūtīt bildes neskaidrību gadījumos. Par pēcoperācijas papildu vizītēm jāmaksā nav, visa aprūpe ir pilnībā ietverta kopējā operācijas izmaksā.

26. Cik ilgi jāatturas no fiziskām aktivitātēm? Kā tās atsākt?

Ja pacientei viss dzīst labi, jau 1 mēnesi pēc operācijas paciente var pamazām atsākt savas aktivitātes  - var ieiet pirtī, baseinā, solārijā, peldēt, sauļoties (aizklājot rētiņas), pamazām sākt sportot, bet sākumā bez pilnas slodzes. Atsākot sportot var būt neliels diskomforts, tāpēc tas jādara lēnām - mēģinot, skatoties, izjūtot `jauno ķermeni`. Nākamā mēneša laikā sieviete ieiet pilnīgi jau savā ierastajā slodzē.

27. Cik ilgi jāatturās no bērnu celšanas (1-2 g.v.), vai ir kādi ieteikumi viņu pareizai pacelšanai un nešanai?

Pirmo nedēļu vispār nedrīkst, otrajā – var paņemt klēpī, paspēlēties, bet ne celt bērnu/ratus/sēdeklīšus utt. Pēc tam var pamazām sākt, piespiežot elkoņu pie sāniem – vairāk ar apakšdelmiem, un bieži arī palīdzot ar celi piepacelt bērniņu, atbalstot viņu zem dupsīša.

28. Kad pēc operācijas var atsākt braukt ar mašīnu?

Var atsākt 8. dienā, bet mierīgi - tā, lai nav straujas bremzēšanas, kas liktu drošības jostai saspiest krūtis, vai asas roku kustības, “sametot” stūri. Vieglāk un agrāk var atsākt braukt ar automātisko ātrumkārbu. Ja ir manuālā ātrumkārba, tad gadās, ka jāpārslēdz ātrumi ar abām rokām (jo ar vienu tas bieži nav iespējams), tāpēc labāk ieteicams nogaidīt, kad pašsajūta atļaus vadīt auto, arī, ja sanāk gaidīt vairāk nekā 8 dienas.

29. Kad pēc operācijas var atsākt intīmās attiecības?

Var atsākt no 2. nedēļas. Galvenais, lai ķermeņa augšdaļu atstāj mierā.  Tas viss atkarīgs no pašas sievietes pašsajūtas.

30. Vai taisnība, ka sievietēm ar krūšu implantiem nav ieteicams apmeklēt infrasarkano pirti? Kāpēc?

Infrasarkano staru pirts anotācijas gan piemin, ka ar implantiem tās apmeklēt nevajadzētu. Tas tādēļ, ka nav vēl veikti pētījumi, kas tad notiek ar silikona gēlu, kad to silda. Jo šīs pirts efekts ir tieši izsildīšanā - stars iekļūst 4 cm dziļumā, uzsildot audus, tai skaitā gelu. Manas prakses laikā esmu redzējusi pacientes, kuras ir apmeklējušas infrasarkano staru pirtis un tādas, kas šo aizliegumu ievēro. Jāteic, neesmu manījusi izmaiņas. Tāpēc parasti savām klientēm saku – nepērciet pirti lietošanai mājās, neejiet tajā katru dienu vai nepērciet abonomentu, taču varat kādu reizi kompānijā to apmeklēt, jo sildošais režīms tām ir pārāk niecīgs (ne vairāk kā 38ºC), lai sabojātu implantu.

31. Kāda ir ieteicamā gulēšanas pozīcija pēc operācijas? Kad var atsākt gulēt uz sāna un vēdera?

Uz muguras un sāniem drīkst gulēt jau no 1. dienas pēc operācijas, ja pašsajūta to atļauj. Uz vēdera var sākt gulēt no 3. nedēļas, ar rokām fiksējot krūtis.

32. Cik ilgā laikā pāriet pēcoperācijas tūska? Kādi ir ieteikumi tās mazināšanai?

Pirmās 5 dienas tūska nāk tikai klāt, pēc tam sāk pakāpeniski samazināties. 3 mēnešu laikā viss lielums ir nogājis, audi atslābuši un implanti iesēdušies. Ja ir vajadzība, no 10. pēcoperācijas dienas mēs iemācam krūšu masāžu. Tā veicina asins cirkulāciju, limfas atteci un ātrāk samazina tūsku. Vēl pie stiprākiem tūskas gadījumiem iesakam limfodrenāžu. Ir pacientes, kas atzīmē mazāku tūskas rašanos pēc operācijas, ja pirms tam vismaz 2 ned. lietojušas Wobenzym pa 2 tbl 3 x d.

33. Cik ilgā laikā krūtis pēc operācijas kļūst mīkstas?

Tas ir atkarīgs no tā, vai implantu liek virs vai zem muskuļa, no implanta tipa (ir ar mīkstāku un stabilāku gēlu), no pašas pacientes audu stingruma un daudzuma. Galīgais rezultāts, kas jau vizuāli daudz vairs nemainīsies, nekad nav ātrāks par 3 mēnešiem. Bet audu formēšanās un pilnīga iesēšanās, atslābšana, dabiskais izskats kādreiz turpina uzlaboties līdz pat gadam.

34. Kādos gadījumos tiek liktas drenas? Cik ilgi viņas jāatstāj?

Drenas liek visos gadījumos. Ir aktīvās un pasīvās. Gumijas (pasīvās) drenas izņem ārā nākamajā dienā pēc operācijas. Aktīvās vakuuma drenas izmanto gadījumos, kad rēta ir ap areolu, krūšu samazināšanas gadījumos vai pacelšanā ap areolu, kā arī sarežģītos vai atkārtotos labošanas gadījumos.  Aktīvās drenas ņem ārā 4.-5. dienā pēc operācijas – pirmajā pārsiešanā.

35. Kas ir kapsulas kontraktūra? Cik bieži Jūsu klientēm tā ir konstatēta?

Tā ir pastiprināta audu atbildes reakcija uz svešķermeni. Ap jebkuru implantu izveidojas rētauds, tam ir jābūt maigam un neiztaustāmam un to sauc par kapsulu. Ja organismam kaut kādu iemeslu dēļ šis konkrētais svešķermenis nepatīk, tas sāk to norobežot, veidojot biezākus rētaudus – to sauc par kapsulas kontraktūru. Šādi gadījumi ir reti, bet, ja to veidošanās tiek laicīgi pamanīti, tad arī šo audu reakciju var laicīgi apstādināt un pat novērst. Tur ir vajadzīgs precīzs plāns – gan ar speciālām fizioprocedūrām, gan ar masāžu. Ja laicīgi pamanīta (līdz 1,5 - 2 mēn.), 95% šīs kapsulas kontraktūras var novērst konservatīvi.  Ja kapsula ir nepamanīta vai ielaista, vai nepadodas ārstēšanai, tad to var izņemt ķirurģiski, nelielā korekcijas operācijā.

36. Kā var zināt, ka ir kapsulas kontraktūra? Kā no tās preventīvi izvairīties?

Pati pirmā pazīme ir audu paaugstināta aktivitāte, kad visbiežāk vienā krūtī jūt “īdēšanu”, durstīšanu, napatīkamu sajūtu gandrīz nepārtraukti. Nevar cilvēks atslābst un aizmirst par to krūti, darot savus ikdienas darbus. Ja šajā brīdī sāk procedūras, kontraktūru var nemaz nepieļaut, jo uzreiz tiek noņemta audu aktivitāte. Ja to atstāj bez ievērības, tad nākamā pazīme ir jau, kad krūts paliek cietāka, stingrāka, vizuāli tiek savilkta un izskatās augstāka. Pie kustībām var just velkošu, diskomforta sajūtu. Ja šādas sajūtas ir un rodas aizdomas, tad par tām jāziņo savai klīnikai. Klīnikā pacientei nepieciešamības gadījumā nozīmēs procedūras un masāžu.

37. Ko jūs iesakāt rētām, lai tās ātrāk sadzīst un ir nemanāmākas (plāksteri, masāža, smēres)?

Iesakām lietot silikona plāksterus vai krēmus. Cilvēkiem, kuriem no dabas viss dzīst labi, visticamāk arī bez speciāliem preperātiem rētas būs skaistas. Bet parasti pie krūšu palielināšanas ar rētu zemkrūts krokā iesakam speciālos silikona plāksterus, gar areolu un pie pacelšanām – silikona gēlus. Kamēr rētas svaigas, obligāti ir jāizvairās tās rādīt atklātā saulē. Jālieto speciāli silokona plāksteri, vai saules aizsargkremi (SPF 50 katras 2 h) tikmēr, kamēr rētas ir kaut nedaudz sārtas. Tikko kā rētas paliek baltas, tās var sākt arī sauļot – tas parasti ir aptuveni 12 mēnešus pēc operācijas.

Par patstāvīgu rētiņu aprūpi individuālās instrukcijas katrai pacientei vienmēr sniedz medmāsiņa pēcoperācijas vizītē.

38. Vai piedāvājat koriģēt/labot operācijas rezultātu, ja konstatēts, ka rezultāts nav simetrisks vai radušās citas problēmas? Vai ir “garantijas laiks”, kurā labojumi tiek veikti uz klīnikas rēķina?

Sievietēm, kam pēc dabas ir izteiktas asimetrijas – mugurkaula skolioze, stājas asimetrijas, ribāja deformācijas, mīksto audu izteiktas asimetrijas, pēc operācijas situācija noteikti būs nesalīdzināmi labāka, taču ne pilnīgi identiska. Mēs operācijas laikā kaulus neatdalām un ribāja vai mugurkaula asimetrijas nevaram izlabot. Tas viss tiek izrunāts, parādīts un paskaidrots jau pirms operācijas.

Ja pēc operācijas redzam, ka kaut kas ir reāli ķirurģiski pielabojams, to drīkst darīt ne ātrāk kā 3-6 mēnešus pēc operācijas. Ja mūsu pacientiem ir nepieciešama korekcija, tad pacients par korekciju maksā tikai par izlietotajiem materiāliem, par darbu un klīniku - nē. Taču, ja tiek veikta korekcija vai pāroperācija pacientam no citas klīnikas – operācija ir par pilnu samaksu.

39. Vai tā ir norma, ka noguļoties uz muguras, krūtis diezgan ievērojami noslīd uz sāniem?

Pēc operācijas tā nevajadzētu būt. Lai krūtis stāvētu vietā, tām pirmos 3 mēnešus jābūt nofiksētām ar stabilu krūšturi, lai rētauds spētu izveidoties. Ja tas nav ievērots vai audi vnk neveido pilnīgi nekādus rētaudus, tad gravitācijas iespaidā implants var izstaipīt sev vietiņu lielāku un šāda problēma var rasties. To ir iespējams koriģēt nelielā korekcijas operācijā.

40. Vai iespējams vienlaicīgi veikt krūšu un vēdera plastisko operāciju? Ja operāciju veic atsevišķi, cik ilgam laikam jāpaiet starp abām operācijām?

Šīs operācijas mierīgi var apvienot un visbiežāk klientes to arī dara. Pasaulē to mēdz dēvēt par “mommy makeover” operāciju, jo nereti sievietes šādi atgūst augumu pēc bērniņu iznēsāšanas un dzemdībām. Ja operācijas veic atsevišķi, starp abām jānogaida vismaz 2 mēn., labāk pat pusgadu.

41. Pēc operācijas krūšu gali var palikt ļoti jūtīgi vai pretēji, pazust jūtīgums dažādos krūts rajonos. Cik ilgā laikā normalizējas krūšu jūtīgums un ko var darīt, lai to veicinātu?

Līdz gadam jutīgumam būtu jāatgriežas.  Sākumā var būt nejūtīgi rajoni, kas ar laiku samazinās izmērā un pat sāk palikt pastirpināti/ nepatīkami jūtīgi. Tā ir laba ziņa, jo nervi sāk atjaunoties, bet impulsi vēl nepārvadās pareizi. Pēc laika tas pilnīgi normalizēsies. Parasti tas notiek daudz ātrak nekā minētā gada laikā. Lai paātrinātu un normalizētu šo procesu, iesakam izdzert vairāku B vitamīnu kompleksu viena kursa veidā. Ir arī dažādas recepžu zāles, kas normalizē impulsu pārvadi pa nervu šķiedrām, bet to jau izmantojam īpašākos gadījumos. Vēl – lai samazinātu nepatīkamās sajūtas veļā vai krekliņā – sakarā ar stipri jūtīgiem, pat sāpīgiem krūšu galiem pēc operācijas, iesakam ielikt krūšturī (pie galiņiem) sejas tīrāmās vatītes. Tas rada mīkstu, patīkamu, siltu komfortu un ievērojami samazina pastiprināto jutīgumu.

42. Ikgadējās pārbaudes krūtīm - kādas jāveic, un vai implanti ietekmē izmeklējumu rezultātus? Vai izmeklējumu speciālists ir jāinformē par implantiem?

Reizi gadā krūtīm ir jāveic USG, kur redz implanta apvalku, gēlu, apkārtējos audus un krūšu dziedzeri. Tā ir skrīninga metode. Pie neskaidrībām vienmēr tālāk var veikt MR. Protams, ka specifiskas izmaiņas implantos un gēlos labāk pamanīs pieredzējuši speciālisti, tāpēc parasti savām pacientēm iesakam radiologus, kas uz šo ir specializējušies.

Pirms jebkādām pārbaudēm iesakam pabrīdināt speciālistus.

43. Cik regulāri pēc operācijas ir jāatrādās operējošajam ārstam? Kas tiek darīts šajās vizītēs? Kādi izmeklējumi pirms šīm vizītēm ir jāveic?

Pēdējā vizīte tieši pie operējošā ķirurga ir 1,5-2 mēnešus pēc operācijas. Ja visi esam apmierināti ar rezultātu, tad vairs netiekamies, ja kaut kas neapmierina, tad tiekamies kontrolēs, kamēr sasniegts vēlamais rezutāts. Šajā vizītē tiek apskatītas “pirms” bildes, uzņemtas “pēc”, salīdzināts, pārrunāts rezultāts un atveseļošanās process, un tiek doti pēdējie norādījumi. Tālāk ikgadējie izmeklējumi notiek ar USS. Ja ir kādi jautājumi, neskaidrības vai problēmas, tad vienmēr – laipni lūgti pie mums klīnikā atpakaļ!

Saistīti raksti

Stāsta Aesthetica anestezioloģe – reanimataloģe Dr. Ieva Nemme

Par krūšu asimetriju runā maz. Tās, kurām tā ir, zina, ko tas nozīmē. Reizēm liekas – nu par ko man tā? Kāpēc citām tā nav? Bet zini – ir arī citām! Statistikas dati ir dažādi, bet vidēji 45-60% sieviešu ir vērojama lielāka vai mazāka krūšu asimetrija! Kas ir krūšu asimetrija, kāpēc tā rodas, un kā