Ievilkti krūšu gali – kas tas ir, kā izpaužas un kā plastiskā ķirurģija te var palīdzēt?
16/04/2020
Mēs diezgan bieži konsultācijās un sociālajos tīklos saskaramies ar šādiem jautājumiem - kas man tā ir par problēmu, vai vēl kādai sievieti tā ir bijis? Vai to var labot un vai varēšu zīdīt mazuli ar krūti? Nereti šie jautājumi un sūdzības izskan dažādos sieviešu sarunu portālos, kur pieredzes un zināšanu trūkuma dēļ netiek sniegtas pilnvērtīgas atbildes. Esam arī pamanījuši, ka par ievilktiem krūšu galiem pieejams diezgan ierobežots informācijas apjoms, tāpēc šoreiz vēlamies sniegt plašāku ieskatu gan par šo problēmu, gan iespējamajiem risinājumiem. Daudzām daiļā dzimuma pārstāvēm tas ir ne tikai fizisku sajūtu vai erogēno zonu iztrūkuma jautājums, bet arī estētiskas dabas problēma. Piemēram, kādā no diskusiju portāliem jauna sieviete raksta, ka “nejūtas ar sevi apmierināta, jo neskatoties uz smukajām krūtīm, krūšu galiņi rada izteiktus kompleksus”!
Tātad – kas ir šie ievilktie krūšu gali? Kā tos atpazīt un kāds ir to cēlonis?
Vizuāli ievilkti krūšu gali nav izvirzīti uz āru, tie atrodas vai nu vienā līmenī, vai pat uz iekšu no areolas. Ir zināmas 3 ievilkto krūšu galu pakāpes. Pirmā pakāpe ir plakans vai nedaudz uz iekšu vērsts krūšu galiņš, kas, viegli kairinot, vai vides maiņas rezultātā (piemēram, reaģējot uz aukstumu), viegli paceļas uz augšu. Otrā pakāpe - krūts galiņi atrodas uz iekšu, bet var tikt piepacelti ar manuālu stimulāciju (mehāniski kairinot, velkot vai sūcot uz āru) un pat kādu brīdi noturas izvirzīti. Trešajai ievilkuma pakāpei pie kairinājuma piebriest tikai areola un krūts gals ievelkas vēl vairāk uz iekšu, nekādā veidā tas nav izvelkams uz āru! Kādai sievietei ievilkts var būt tikai viens krūts gals, vēl kādai – abi. Jebkurā gadījumā – sievietēm ievilkti krūšu gali rada nedrošību, nespēju pilnvērtīgi izbaudīt intīmo dzīvi, kautrēšanos pat no sava dzimuma pārstāvēm, raizes par veselību, kā arī rada fiziskus ierobežojumus – problēmas vai pat nespēju barot bērnu ar krūti anatomisku iemeslu dēļ. Tiek lēsts, ka ar šo problēmu saskaras pat 10 – 20 % sieviešu visā pasaulē. Jāatzīmē, ka ievilkti krūšu gali var būt gan sievietēm, gan arī vīriešiem.
Kā rodas ievilkti krūšu gali - kādi ir to cēloņi?
Ar šādu anatomisku īpatnību var piedzimt– tas ir viens no krūtsgalu tipiem. Šajā situācijā piena izvadkanālu saitīte vienkārši ir ļoti īsa vai rigida (neelastīga), līdz ar to krūts galiņš ir ievilkts uz iekšu. Ja savam bērnam novērojat ievilktus krūšu galus, absolūtajā vairākumā gadījumu satraukumam nav pamata. Meitenei pieaugot, krūšu gali var izvirzīties uz āru, tāpēc ieteicams izvērtēt situāciju tikai pēc pubertātes vecuma. Ja sieviete jau ir noformējusies, bet problēma vēl saglabājas, sirdsmieram iesakām doties uz konsultāciju pie ārsta.
Šo stāvokli var iegūt arīdzan dzīves laikā – gan novecošanās, gan dažādu slimību un traumu, gan infekciju (īpaši mastīta) un krūšu noslīdēšanas rezultātā. Novecošanās procesa rezultātā krūtsgals var noplacināties vai ievilkties uz iekšu ļoti lēni un pakāpeniski, tādā gadījumā šīs izmaiņas nav saistāmas ar ļaundabīgiem procesiem (piemēram, krūts vēzi).
Sievietēm pēc 40 gadu vecuma var attīstīties medicīnisks stāvoklis, kuru sauc par piena vadu ektāziju – tā rezultātā piena vadi izplešas, radot iekaisīgas izmaiņas ap tiem, t.sk. šķidruma uzkrāšanos krūtī. Šo procesu bieži pavada apsārtums un izdalījumi no krūtsgala. Var tikt rekomendēta ārstēšanās mājas apstākļos, bet sarežģītākos gadījumos nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Pēc izārstēšanās krūtsgalam jāieņem ierastā, dabīgā forma.
Savukārt Pedžeta (Paget) slimība, kura izraisa ievilktus krūtsgalus, ir ļaundabīga, bet reti sastopama krūts vēža forma. Papildu simptomi – areolas ekzēma, čūlas un nieze. Ievilktu krūšu galu parādīšanās var būt simptoms arī citām krūts vēža formām – piemēram, karcinomai. Tāpēc rūpīgi jāseko līdzi jebkādām izmaiņām krūtīs – pietūkumam, sāpēm, diskomfortam, izdalījumiem, kairinājumam, ādas sabiezējumiem u.c.
Regulārā krūšu pārbaude ir ļoti svarīga! Ja ievilkti krūšu gali ir jau no bērnības, parasti satraukumam nav pamata! Gadījumā, ja krūšu gali pēkšņi kļūst ievilkti, obligāti jākonsultējas ar ārstu!
Vai varēšu zīdīt bērnu ar ievilktu krūtsgalu?
Krūtsbarošana ar ievilktiem krūšu galiem visbiežāk ir iespējama tieši pie pirmajām divām ievilkuma pakāpēm. Daudzām sievietēm izdodas veiksmīga zīdīšana un bieži tieši mazulis ar savu ļoti regulāro, biežo un intensīvo zīšanu izstaipa īso piena saitīti un tā kļūst garāka, brīvāka, kas, savukārt, ļauj krūts galiņam brīvi atrasties jau skaisti izvirzītam ārpusē. Tomēr daļai sieviešu jārēķinās, ka šis process var būt arī sarežģīts un pat neiespējams (īpaši pie trešās ievilkuma pakāpes), tāpēc vajadzības gadījumā vērtīgi ir vecmātes vai zīdīšanas konsultanta padomi – te var mēģināt rast palīdzību ar specifiskām manuālās stimulācijas metodēm un dažādiem krūšu uzgaļiem. Pieredzes var būt tik dažādas un gadījumi - ļoti individuāli, tāpēc 100% prognozēt to, vai sieviete spēs zīdīt, ir visai problemātiski, turklāt to ietekmē arī jaundzimušā spēks, apņēmība un spēja satvert krūtsgalu.
Kā un vai var ārstēt ievilktus krūšu galus?
Ievilkti krūšu gali, kas nav radušies medicīniskas saslimšanas dēļ, nav jāārstē. Tomēr ir situācijas, kad estētisku vai emocionālu iemeslu dēļ sieviete vēlas iegūt “normālus” krūšu galus, ceļot pašvērtējumu un atrisinot gadiem krātus kompleksus.
Ja radušās šaubas par to, vai ievilkti krūšu gali ir vien anatomiska īpatnība, ārsts konsultācijā iepazīsies ar pacienta slimību vēsturi, veiks krūšu galu diagnostikas izmeklējumus. Aizdomu gadījumā tiks veikti papildu izmeklējumi.
Jaunām sievietēm, īpaši pirms bērnu dzimšanas un pie pirmajām ievilkuma pakāpēm, var iemācīt veikt specifisku pašmasāžu krūšu galiņiem.
Vēl ārsti citreiz izmanto krūšu galiņa stiepšanas metodi, kad kairinātam un uz āru izceltam krūšu galiņam apkārt apliek noturošu un fiksējošu gredzenu, piemēram, no specifiskiem steristripiem (līdzīgi plāksterim).
Tautā ir dzirdētas un redzētas metodes, kad ievilktā krūšu galiņā iekar pasmagu pīrsingu, kas fiziski un mehāniski velk krūts galu uz āru. Mēs, ārsti, šo metodi neiesakām sievietēm pirms barošanas, jo pīrsings var izbojāt piena vadus krūšu galos, rados izteiktus sarētojumus un nākotnē neiespējamu krūts barošanu.
Vai ir iespējams palīdzēt ķirurģiski?
Plastiskajā ķirurģijā mums ir vairākas metodes šādas problēmas permanentai korekcijai. Tās tiek izvēlētas, atkarībā no ievilkuma pakāpes: pie pirmās pakāpes, veicot nelielus iegriezumus izvilktā krūts gala pamatnē, tiek atbrīvota areolas āda no zemādas fascijas. Tad tiek izveidoti balsti, kas notur atbrīvoto krūtsgalu, pēcāk krūšu galus nofiksējot ar diegiem. Šajā metodē netiek skarti piena izvadkanāli.
Pie otrās pakāpes, papildus pirmajai metodei, tiek atbrīvota piena izvadkanālu saitīte. Papildus stiprinājums tiek izveidots arī paša krūts galiņa iekšpusē.
Pie trešās pakāpes krūšu galā tiek ievietots papildus noturošs elements (visbiežāk neliels skrimšļa gabaliņš no aizauss bedrītes, tas vizuāli nav redzams), mehāniski nostiprinot un noturot izvirzītu krūtsgalu.
Abās pēdējās metodēs tiek skarti piena izvadkanāli, tādēļ šīs ķirurģiskās korekcijas tiek veiktas tikai pēc ģimenes plānošanas beigām un visu bērnu izbarošanas.
Kādreiz plakani vai viegli ievilkti krūšu gali var izvirzīties uz āru arī kā papildus bonuss krūšu palielināšanai ar implantiem, jo, piepildot tukšos audus, tiem apakšā sanāk labs atbalsts (implants), kas neļauj iekrist areolai un krūts galiem uz iekšu.
Vēlreiz - ievilkto krūšu galu pakāpes:
- Pirmās pakāpes ievilktie krūtsgali ir tādi, kurus viegli izbīdīt uz āru, pat tikai saspiežot ar pirkstu, un krūtsgals ilgstoši saglabā izvirzījumu - šīs pakāpes ievilkums neietekmē pienvadu stāvokli un barošana ar krūti ir iespējama.
- Otrās pakāpes ievilktos krūtsgalus ir sarežģītāk manuāli izvirzīt uz āru un tie ilgstoši nespēj saglabāt projekciju. Parasti ir iespējama bērna barošana ar krūti, bet mazulim var būt grūtības satvert krūtsgalu, līdz ar to var nākties izmantot palīgierīces. Piena izvadkanāli ir viegli ievilkti, bet tie visbiežāk nav jāpārgriež, lai izvirzītu krūtsgalu uz āru. Lielākoties sievietēm ir tieši otrās pakāpes ievilktie krūšu gali.
- Trešās pakāpes ievilktie krūšu gali nepakļaujas vienkāršām manipulācijām – kairinot krūšu galus, areola paceļas, vēl dziļāk izveidojot galiņa iegrimšanu audos. Šeit visbiežāk nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, arī iespēja barot bērnu ar krūti kopumā ir ļoti limitēta - piena izvadkanāli ir īsi un ļoti ievilkti. Ja tomēr izdodas zīdīt, tad ievilkto krūšu galu situācija pēcāk var nedaudz uzlaboties. Ja sievietei ir šīs pakāpes krūšu galu ievilkums, biežāk var nākties saskarties arī ar dažādām infekcijām un izsitumiem.
Kā norisinās operācija un pēcoperācijas periods?
Vidēji tā ir 1 stundas operācija lokālā anestēzijā. Mājās var doties tai pašā dienā. Krūšu galu korekcijas atveseļošanās process noris relatīvi ātri un viegli– dažu dienu laikā var atsākt darba gaitas. Pēc operācijas krūšu galu zonā un areolā var parādīties īslaicīga tūska un zilumi, kā arī pārejošs nejūtīgums.
Lai izvēlētos atbilstošāko risinājumu, ir nepieciešama konsultācija pie plastikas ķirurga. Operācijas cenas tiek noteiktas atkarībā no korekcijas sarežģītības pakāpes.
Saistīti raksti
Stāsta Aesthetica anestezioloģe – reanimataloģe Dr. Ieva Nemme
Par krūšu asimetriju runā maz. Tās, kurām tā ir, zina, ko tas nozīmē. Reizēm liekas – nu par ko man tā? Kāpēc citām tā nav? Bet zini – ir arī citām! Statistikas dati ir dažādi, bet vidēji 45-60% sieviešu ir vērojama lielāka vai mazāka krūšu asimetrija! Kas ir krūšu asimetrija, kāpēc tā rodas, un kā