"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Mīti par krūšu operācijām

Izplatītākie mīti par krūšu operācijām - ieviešam skaidrību!

26/06/2019

Piedāvājam izglītojošu rakstu par populārākajiem NEPATIESAJIEM MĪTIEM, kas saistīti ar krūšu operācijām un implantiem! Ar tiem mums nākas saskarties katru dienu, konsultējot pacientes, kas vēlas veikt kādu no krūšu operācijām. Ieviešam beidzot skaidrību!

MĪTS NR. 1 - Sievietes ar implantiem nedrīkst veikt mamogrāfiju

Kas ir mamogrāfija? Mamogrāfija ir krūts izmeklēšana ar rentgena stariem. Tā ir viena no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai citas krūts problēmas. To ir nepieciešams veikt visām sievietēm virs 50 gadiem kā arī jaunākām sievietēm, kurām ģimenes anamnēzē ir ļaundabīgi krūts veidojumi. Pārbaudes laikā krūtis tiek saspiestas, lai būtu iespējams uzņemt labāku rentgena attēlu, tāpēc metode var radīt diskomfortu, jutīgākas sievietes tās var uztvert kā nelielas sāpes.

Vai implantu drīkst saspiest? Lai ražotājs saņemtu sertifikātu, implants tiek testēts ar spiedi, proti, to tūkstošiem reižu ar 250 kg spiedienu sapresē plakanu. Tādu slodzi cilvēka ķermenī neiztur pat ribas!  Tikai tad, kad implants ir izgājis  vairākas pārbaudes, implantu drīkst nodot izmantošanai.  Līdz ar to mamogrāfijas spiediens ir neizsakāmi daudz reižu vieglāks par šo pārbaudi un operētām krūtīm ar implantiem tas ir absolūti nekaitīgs.

Vai ir kāds izmeklējums, kas nav atļauts sievietei ar krūšu implantiem?

Sievietēm ar implantiem, veicot izmeklējumus, nav nekādu ierobežojumu. Var taisīt ultrasonogrāfiju, magnētisko rezonansi, kompjūtertomogrāfiju, mamogrāfiju, veikt biopsijas no veidojumiem krūtīs, ja tas nepieciešams kā arī citas pārbaudes.

Sievietes ar implantiem var un tām pat ir nepieciešams izmeklēt krūtis mamogrāfijā, kas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā laicīgi atklāt ļaundabīgu procesu jau agrīnā stadijā.

MĪTS NR. 2 – Implantus nepieciešams mainīt ik pēc 10 gadiem

Šobrīd neviena pasaules plastisko ķirurgu asociācija nedod tādas rekomendācijas, ka implanti būtu obligāti jamaina ik pēc 10 gadiem! Tiek rekomendēts katru gadu veikt profilaktisku krūšu izmeklēšanu ar USS, tā ir skrīninga metode krūšu dziedzera pārbaudei, pie viena redz arī krūšu implanta stāvokli un apkārtējo audu reakciju. Pastāv 4 iemesli, kāpēc implanti būtu vispār jāmaina:

1.USS redz, ka implanta apvalks ir bojāts

Implanta apvalks nav pasargāts no asu priekšmetu traumas (piem. ribas lūzuma gadījumā, lauztā riba var iedurties implantā).

Organismā iekšējā vide ir skāba. Ja organisma reakcija uz implantu ir agresīva, tas var izšķīdināt pilnīgi vai daļēji implanta apvalku.

2.USS redz, ka implanta gēls ir izmainīts

Kādreiz dažādu faktoru iedarbības vai organisma reakciju dēļ implanta iekšējais gēls var saslāņoties vai radīt kādas nogulsnes, vai ieslēgumus.

Implanta gēla izmaiņu vai apvalka bojājuma gadījumā to ir vēlams nomainīt 6 mēnešu laikā, kopš tika atklāts bojājums.

3.Ir izteikti agresīva organisma reakcija uz svešķermeni - veidojas seroma vai cieta kapsula ap implantu.

Seroma vai savilkti rētaudi ap implantu var veidoties, ja organismam implants “nepatīk”. Implanta apvalks var skrāpēt vai kairināt apkārtējos audus, kas izsauks organisma aizsardzības reakciju. Sakairinātie audi ražo limfātisku šķidrumu, cenšoties to “izskalot” ārā (līdzīgi, ja acī iekrīt smilšu grauds – acs tiek kairināta tik ilgi, kamēr asaras to izskalos ārā)

Ja tā notiek, sākotnēji nepieciešams veikt procedūras organisma pastiprinātās aktivitātes noņemšanai. Ja process nenomierinās, bet turpinās un attīstās, tad viens no risinājumiem smagākiem gadījumiem ir konkrētā implanta maiņa.

Kapsulofibroze. Ap jeb kuru svešķermeni organismā izveidojas kapsula, taču tai ir jābūt maigai, neiztaustāmai. Ja organismam nepatīk konkrētais svešķermenis, tas cenšas to norobežot, veidojot cietu, stingru, skrimšļveidīgu kapsulu.  Sākotnēji var veikt masāžas, procedūras, lai pastiprinātais rētošanas process norimstas, un visbiežāk process arī apstājas. Ja process ir “ielaists” vai neapstājas, var veikt operatīvu korekciju.

4.Paciente pati vēlas mainīt implanta lielumu vai formu.

MĪTS NR. 3 - Pēc nākamās grūtniecības krūtis ar implantiem noteikti izmainīsies Sievietes dzīves laikā krūšu izmēra un izskata izmaiņas ir tieši atkarīgas no mīksto audu daudzuma. Nav teikts, ka tieši operētās krūtis pēc grūtniecības 100% mainīsies vai mainīsies vairāk tieši dēļ implantiem.  Implants ir tikai spilventiņš krūtīm, kas tās piepilda, iedod trūkstošo apjomu un piešķir formu.  Tas ir tieši tas nezūdošais lielums, par kuru krūtis noteikti mazākas nepaliks arī pēc bērniņa izbarošanas. Viss, kas var mainīties, ir tikai dzīvie audi – dziedzeris, tauku slānis, āda. Jo apjomīgāki ir pašas audi, jo lielāka iespēja, ka krūtis pēc grūtniecības vai lielākām svara svārstībām, menopauzes vai novecošanas laikā izmainīsies. Ar vai bez implantiem, sievietēm, kam no dabas ir kuplākas krūtis, pēc bērniņa izbarošanas vai svara zaudējuma vairāk par 5 kg, krūtis zaudē apjomu un tāpēc mīkstie audi gravitācijas ietekmē sāk slīdēt uz leju. 2 lietas, kas strauji spēj izmainīt krūtis, ir svara zudums virs 5 kg, kā arī grūtniecība un bērniņa barošana. Pārējais notiek pakāpeniski – novecošanas procesā. Nekas nemainās tikai tām sievietēm, kurām no dabas ir mazas vai praktiski neattīstītas krūtis - nav savi mīkstie audi, kas ar laiku mainītos un slīdētu uz leju. Operāciju ziņā tieši šīs sievietes ir visveiksmīgākās – pēc krūšu palielināšanas operācijas viņām krūtis praktiski nemainās ne dzīves laikā, novecojot, ne arī pēc bērniņa piedzimšanas un izbarošanas. Jo mazākas krūtis ir pirms operācijas, jo mazāka iespēja, ka tās dzīves laikā mainīsies!

MĪTS NR. 4 - Ja ielikšu tādu pašu implanta izmēru kā draudzenei, manas krūtis izskatīsies tādas pašas kā viņai Šis mīts ir nepatiess! Pat tad, ja ir divas sievietes, ar it kā vienādu svaru un augumu, arī ar vienādu krūšu kurvja apkārtmēru, tāpat rezultāts būs atšķirīgs! Implants ir tikai polsterītis, kas piepilda vai izceļ katras sievietes individuālās anatomiskās atšķirības un tikai viņas unikālos audus. Var būt izcelts vai iekritis krūšu kurvis, normostēnisks, astēnisks vai hiperstēnisks ribājs, asimetrijas gan ribājā, gan mīkstajos audos – areolu augstumos, zemkrūts krokās, audu tilpumā, var būt plāna vai bieza muskuļa masa, ciets un graudains dziedzeris vai atrofisks un tukšs, bieza un neelastīga āda vai plāna un strijaina utt, utt. Līdz ar to, izvēloties pat vienādus implantus, rezultāts tāpat būs atšķirīgs – individuāls katrai! Daktere bieži šo situāciju salīdzina ar spilveniem – ieliekot 3 vienādus spilvenus mākslīgās kažokādas, rūtainā un puķainā spilvendrānā, mēs iegūsim 3 pilnīgi dažādus spilvenu rezultātus! Vēl šādas nianses:

  • Katra implantu firma implantus mēra citādāk – vieni mēra ml, otri mg un vēl citi - starptautiskajā cc vienībā. Līdz ar to parametri pilnīgi vienādi, bet skaitlis, kas apzīmē implanta tilpumu – absolūti cits. Savukārt, piemēram, cipars 300 var norādīt pat uz 15 dažādiem implantiem – ne tikai pēc svara, bet arī pēc profila ir iespējamas daudz un dažādas izskata kombinācijas šim vienam skaitlim.
  • Viena un tā paša izmēra implanti 100 dažādām sievietēm, dos 100 dažādus rezultātus. Patiesībā – katrai sievietei operācijas rezultāts ir unikāls un teju neatkārtojams – jo tieši tādas esat jūs katra! Tas ir tieši tāpat, kā ar kleitu – vienāda auguma un svara sievietēm katrai tā “sēdēs”un izskatīsies atšķirīgi.
  • Rezultāts atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem -  pašas sievietes izejošā materiāla, anatomijas, asimetrijām, krūšu kurvja platuma, augstuma, implanta profila, tilpuma, formas...
  • Piemēram, 4 dažādu firmu implanti ar vienādu ciparu, izskatās absolūti citādāk – atšķiras gan implanta platums, gan augstums, gan tilpums. Vienai firmai tas būs 320, taču citai ar tādiem pašiem izmēriem - 285. Tādēļ liela kļūda ir pēc konsultācijas iet mājās un salīdzināt internetā izvēlētos implantus ar citām meitenēm. Visticamāk, tā netiks gūts patiesais priekšstats par rezultātu. Implantu izmēru cipari ir domāti personālam, lai var pasūtīt konkrēto implantu!

Ja vēlaties redzēt, kā izskatās konkrētais implanta izmērs vai forma tieši uz Jums – tas ir jādara konsultācijas laikā, pielaikojot speciālos  “saizerus” kopā ar ražotāja piemērotām veļām. Ārsts Jums ieteiks piemērīšanai tikai tos variantus, kas derēs tieši Jūsu audiem un vietai uz krūšu kurvja, kā arī visprecīzāk aizpildīs tieši Jūsu audu kabatu! Tas patiesi dos visprecīzāko priekšstatu par tieši Jūsu individuāli sagaidāmo gala rezultātu.

MĪTS NR. 5 - Pirms operācijas krūšu muskulis ir kārtīgi jāuztrenē vai trenējot krūšu muskuli, krūtis paliek lielākas. Bieži sievietes, ejot uz krūšu operācijām, zina, ka pēc tam vienu mēnesi būs jāizvairās no fiziskas slodzes un intensīviem treniņiem. Tāpēc domā, ka līdz operācijai ir maksimāli, cik vien iespējams, jānoslogo lielais krūšu muskulis, lai turpmākajā mēnesī tas nezaudētu formu! Tas ir absolūti NEPAREIZI! Pirms operācijas nav ieteicams krūšu muskuli īpaši trenēt, jo tad gan pati operācija, gan pēcoperācijas periods noris smagāk. Krūšu korekcijas operācijā, ja implantus liek tieši zem lielā krūšu muskuļa, tam ir jāpadodas, jābūt elastīgam un mīkstam. Tad gan pati operācija noris viegli un mazāk traumatiski, gan ir arī vieglāks pēcoperācijas periods. Ja muskulis ir uztrenēts (citreiz meitenes tieši iepriekšējā vakarā ir pat 3 h likušas maksimālo slodzi uz krūšu muskuļem) - ciets, stingrs, tas grūtāk padosies – krampēsies, būs stīvs, neelastīgs un radīs daudz izteiktākas sāpes pacientei pirmajā pēcoperācijas periodā un grūtāku implantu iesēšanos vēlākā pēcoperācijas periodā. Pacientei sanāk gan sāpīgāks pēcoperācijas periods (jo pie katras mazākās roku kustības krūšu muskulis tonizējas un krampējas), gan ir nepieciešams ilgāks laiks, citreiz īpašas masāžas, arī procedūras, lai muskulis spētu padoties, atslābt un nespiestu implantu nepareizi - uz sāniem vai uz augšu. Muskulis anatomiski sākas šaurāk no pleca un paduses augšpuses, tālāk vēdekļveidā iet plati uz vidusdaļu līdz krūšu kaulam un ribām, kur ar šķiedrām piestiprinās. Muskuļa mala atrodas virs krūts gala, tādēļ uztrenējot krūšu muskuli, masīvāka paliek tieši ķermeņa augšdaļa, taču areola un pati krūts paliek tāda pati, kā pirms tam. Esiet taču redzējusi kultūristus, kam no atslēgas kaula iet liela, masīva muskuļa masa un tikai pēc tam lejā ir neliels krūšu gals! Tāpēc, arī sievietēm, īpaši akcentējot vingrinājumus uz lielo krūšu muskuli, kopskats uz krūšu kurvi paliek diezgan vīrišķīgs un nekādā ziņā “nepieaugs” pats krūts dziedzeris!

MĪTS NR. 6 - Man jau sen vairs nav ne 30, ne 40 gadu, bet gribu palielināt krūtis – vai es to varu?Patiesībā krūtis var palielināt jebkurā vecumā – sākot no 18 gadu vecuma! Ļoti daudzas sievietes, arī pēc 50 un 60 gadiem, nereti iedomājas par krūšu izskata uzlabošanu, bet šaubās un baidās, vai tik “savā vecumā” kaut ko tādu drīkst darīt! Bet – kādēļ gan nē? Patiesībā krūšu palielināšana pēc 40, 50 un pat 60 gadu vecuma ir visai bieža parādība. Ārsti pat uzskata, ka šis ir ļoti piemērots laiks krūšu implantiem vai audu pacelšanai, jo parasti šajā laikā sievietes krūtis jau ir paveikušas savu dabas doto pienākumu - ir piedzīvota viena vai vairākas grūtniecības un bērna zīdīšanas periodi. Turklāt nu bērni ir izauguši, sievietei ir mazākas rūpes par tiem, līdz ar to var vairāk koncentrēties uz sevi, savu labsajūtu, izbaudīt dzīvi un būt apmierinātai ar sevi savā ķermenī. Saka, ka krūšu implantiem nav vecuma ierobežojuma, svarīgāki kritēriji, kas jāapspriež ar dakteri ir pavisam citi, piemēram, kāds ir vispārējais veselības stāvoklis, kāds ir krūšu audu stāvoklis, cik elastīga ir krūšu āda, kāda lieluma implantus paciente vēlas, kādu rezultātu sagaida u.tml. Vispārējās rekomendācijas daudz neatšķiras no gados jaunākām pacientēm – piekopt veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, pirms operācijas vēlams atmest smēķēšanu (vismaz dažus mēnešus pirms), rūpēties par savu veselību kopumā. Ja vispārējais veselības stāvoklis to atļauj, krūšu palielināšanai nav pilnīhgi nekādu šķēršļu! Esi skaista un apmierināta ar sevi jebkurā vecumā!

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā