"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Krūtis

Krūšu pacelšana – vai tā būtu piemērota man?

26/06/2019

Kas ir krūšu pacelšanas operācija? Kādos gadījumos to vērts apdomāt un izvēlēties? Kā tā norisinās, kas jāzina un jāņem vērā pirms un pēc šīs operācijas? Izlasi!

KAS VEICINA KRŪŠU NOSLĪDĒŠANU?

Krūšu noslīdēšanu var ietekmēt dažādi faktori, visbiežākie ir dabīgā novecošanās, grūtniecības un bērna zīdīšanas laiks, krasas svara izmaiņas (piemēram, pieņemšanās svarā un strauja tā zaudēšana). Šo faktoru  rezultātā  var pasliktināties krūšu ādas elastība, samazināties krūšu audu daudzums, līdz ar to krūtis var zaudēt tvirtumu un gravitācijas spēka ietekmē gluži vienkārši – noslīdēt uz leju.

Krūšu noslīdēšanu veicina arī regulāra krūštura nenēsāšana vai nepiemērota izmēra krūštura nēsāšana, tiešs saules starojums, krūšu ādas nepasargšāna no šī starojuma, neregulāra, nepiemērota un nerūpīga krūšu ādas kopšana.

Jāņem vērā – pilnībā no krūšu noslīdēšanas nav iespējams izvairīties, jo tas, diemžēl, ir dabisks novecošanās process. Jo dabīgi lielākas ir sievietes krūtis, jo krasāk viņa ar gadiem var izjust noslīdēšanas sekas. Taču – rūpīgi kopjot savas krūtis un maksimāli izvairoties no kaitīgajiem faktoriem, ir iespējams tās saglabāt maksimāli jaunavīgas. Tomēr – ja krūšu noslīdēšana ir traucējoša, variants, ko apdomāt, noteikti ir krūšu pacelšanas operācija.

KRŪŠU PACELŠANA – KAS TĀ TĀDA?

Krūšu pacelšana var atjaunot sievietes figūru, uzlabot noslīdējušu krūšu formu, tādējādi ļaujot justies skaistākai un iekārojamākai. Krūšu pacelšanas operāciju parasti izvēlas sievietes, kuras grib, lai krūtis būtu stingrākas, augstākas un jauneklīgākas, bet ne lielākas. Krūšu pacelšanas operācijas laikā nokarenas, noslīdējušas krūtis tiek paceltas, atbrīvojoties no liekās ādas un pārvietojot audus un krūšu galus augstāk, jeb vienkārši runājot – atgriežot krūtis savā vietā.

Ja sievietei ir labs krūšu apjoms, bet neapmierina to forma – krūtis ir saslīdējušas, var veikt tikai krūšu pacelšanu, izmantojot pašas pacientes audus, lai iegūtu labu formu, projekciju un izskatu. Parasti pēc šīs procedūras krūšu izmērs nemainās, bet krūtis ir kompaktas, savā vietā, liekā āda nelien ārā no veļas.

Savukārt, ja krūtis ir noslīdējušas un tām nav arī apjoma ( tautā sauktās „spaniela ausis”), var kombinēt krūšu pacelšanas un palielināšanas operācijas – krūtis tiek gan savāktas, gan arī palielinātas ar implantu palīdzību līdz vēlamajam izmēram.

Iespējamie rētu (operācijas laikā veikto iegriezumu) veidi - krūšu pacelšana ar rētu ap areolu. Šis paņēmiens ir efektīvs, ja krūšu noslīdējums ir neliels. Enkurveida jeb „T” veida iegriezuma krūšu pacelšanas tehnika, ja krūšu noslīdējums ir nopietnāks, manāmāks.

KĀDOS GADĪJUMOS IR PIEMĒROTA KRŪŠU PACELŠANAS OPERĀCIJA?

Principā krūšu pacelšanas operācija ir ieteicama sievietēm, kuras apmierina to krūšu lielums un tilpums, taču – ne atrašanās vieta, kas ir zemāka, jo krūtis ir noslīdējušas. Krūšu pacelšanas operācija var tikt veikta praktiski jebkura izmēra krūtīm, kā arī – nav vecuma ierobežojumu, taču plastikas ķirurgi, protams, rekomendē šo operāciju veikt sievietēm, kurām krūšu attīstība jau ir beigusies, krūtis ir nobriedušas.

Krūšu pacelšanas operācija neietekmē arī nākamo iespējamo grūtniecību un iespēju barot bērnu ar krūti, jo operācijas laikā piena dziedzeru izvadkanāli un krūts gali netiek traumēti, tomēr – visas nianses vislabāk ir izrunāt ar ārstu konsultācijās pirms operācijas!

PATI OPERĀCIJA – KĀ TAI SAGATAVOTIES UN, KĀ TĀ NORISINĀS?

Operācijai ir nepieciešams sagatavoties gan morāli, gan fiziski. Konsultācijas laikā pacients izsaka ārstam savas vēlmes – kas neapmierina, ko tieši vēlas labot, kā vēlas izskatīties. Ārsts izstāsta iespējamos variantus un informē arī par iespējamajiem riskiem. Konsultācijas laikā, uzvelkot speciālu apģērbu, pacients var ieraudzīt kā izskatīsies ķermenis pēc operācijas.

Pirms operācijas pacientam ir nepieciešama ginekologa izziņa par to, ka operāciju drīkst veikt no ginekoloģiskā viedokļa, nepieciešams veikt asins un urīna analīzes, EKG (elektrokardiogramma) un plaušu rentgenu.

Protams, pacientam ir arī godīgi jāatbild uz jautājumiem “Anestēzijas aptaujas lapā” par slimībām, alerģijām u.tml., lai līdz minimumam samazinātu dažādos, ar operāciju saistītos riskus.

Operācija norise: krūšu pacelšanas operācijas vidējais norises ilgums ir apmēram 2-3 stundas. Operācija norisinās vispārējā narkozē – paciens guļ un neko nejūt visu operācijas laiku. Pēc operācijas stacionārā paciens paliek vienu diennakti, kuras laikā atrodas mediķu aprūpē un novērošanā. Pēcāk – var doties mājās un uzsākt pēcoperācijas atveseļošanās procesu.

PĒCOPERĀCIJAS PERIODS – BŪTISKĀKAIS, KAS JĀŅEM VĒRĀ

Pēc operācijas apmēram 5 dienas būs jāvalkā elastīgā saite, pēcāk pāriet uz ērtu un krūtis saturošu krūšturi. Dušā drīkstēs doties pēc vienas nedēļas. Mēnesi pēc operācijas jāizvairās no stiepšanās, smagumu celšanas, sportošanas, došanās baseinos, vannās, karsēšanās pirtīs, arī došanās uz solāriju u.tml. Diegi no operācijas rētām tiem izņemti apmēram 10-12 dienā. Pēc aptuveni 1-2 nedēļām var atgriezties darbā (tas, protams, atkarīgs no darba specifikas). Atgriezties pavisam normālā ikdienas ritmā varēs aptuvei mēnesi pēc operācijas. 3 mēnešus pēc operācijas jāvalkā ērts, krūtis saturošs krūšturis, turklāt – gan dienā, gan naktī.

CIK NOTURĪGS IR KRŪŠU PACELŠANAS OPERĀCIJAS REZULTĀTS?

Krūšu pacelšanas operācijas sniegtais rezultāts parasti ir ilgtošs un noturīgs. Tomēr, ja sieviete pietiekami nerūpējas par savām krūtīm, necenšas novērst visus iespējamos kaitīgos faktorus (piemērota krūštura nenēsāšana vai krūštura nenēsāšana nemaz, krūšu ādas nekopšana, nepasargāšanas no UV starojuma u.tml.), ar laiku var tikt novērota atkārtota krūšu audu noslīdēšana, kas gan var nebūt tik izteikta kā pirmajā reizē. To, protams, veicina arī krasas svara izmaiņas – pieņemšanās un nokrišanās svarā, kā arī atkārtota grūtniecība un bērna zīdīšanas laiks.

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā