fbpx

"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Liposukcija Lipofilings

TAUKU ATSŪKŠANA UN PĀRSTĀDĪŠANA

24/08/2023

Liposukcija - svara samazināšana vai figūras korekcija?

Tauku atsūkšana jeb liposukcija ir pasaulē salīdzinoši populāra operācija, kuras laikā tiek izņemti liekie taukaudi, lai konturētu ķermeņa aprises. Tipiskākās problēmzonas ir vēdera priekšējā siena, sāni, augšstilbi, augšdelmi un pazode. Pat, ja cītīgi sportojam un ievērojam diētu, šīs ir tās vietas, kas parasti visgrūtāk pakļaujas apjoma samazināšanai. Šādos gadījumos veiksmīgs risinājums var būt liposukcija, ar kuras palīdzību iespējams uzlabot to, ar ko ir grūtāk tikt galā pašam saviem spēkiem. Tomēr jāatceras, ka šī nav svara korekcijas, bet gan ķermeņa konturēšanas metode.

Tauku atsūkšana parasti notiek pilnā anestēzijā. 4 - 6 nedēļas pēc manipulācijas jāvalkā koriģējošā kompresijas veļa, kas ir svarīgi laba, līdzena rezultāta iegūšanai. Atveseļošanās periodā ļoti noderīgas ir vakummasāžas un limfodrenāžas procedūras, kas palīdz ātrāk atbrīvoties no tūskas un zilumiem. Rētas pēc liposukcijas ir pavisam nelielas - aptuveni 3 - 4 mm vai pat mazākas, ja korekcija veikta pazodē.

Ja ir vajadzība, operācijas laikā izņemtos taukaudus var pārstādīt citās ķermeņa vietās, kur nepieciešams papildus apjoms, to sauc par lipofillingu jeb taukaudu pārstādīšanu. Šajā gadījumā ķirurgs izņems audus speciālā tehnikā, lai uzlabotu to dzīvotspēju. Populārākās zonas, kuras pacienti vēlas uzlabot, ir seja, krūtis un sēža. Šo metodi var izmantot arī rētu korekcijai.

Ar lipofillingu iespējams panākt ļoti dabiskus rezultātus, piemēram, palielinot krūtis. Tomēr jāņem vērā – lai taukaudi veiksmīgi iedzīvotos, pārstādāmais apjoms ir limitēts, jāsaglabā veselīga attiecība starp ievietoto audu daudzumu un zonu kuru vēlamies koriģēt. Ja paciente vēlas apjomīgākas krūtis, manipulāciju var atkārtot vairākkārt ar 3 - 4 mēnešu intervālu vai kombinēt ar implanta ievietošanu.

Gala rezultāts būs redzams aptuveni četrus mēnešus pēc operācijas. Tomēr jāpatur prātā, ka, samazinoties ķermeņa svaram, arī pārstādītajiem taukiem būs tendence mazināties apjomā, tie uzvedīsies līdzīgi kā nepārstādītie. Var gadīties arī, ka kalsnākiem pacientiem, kuriem jau no dabas attiecīgajā zonā tauku ir maz vai to nav vispār, pārstādīto audu apjoms ar laiku var samazināties. Vēl viena nianse, kas noteikti jāņem vērā, ja paredzēta agresīvāka liposukcija – pastāv iespēja, ka ādai būs grūtāk savilkties. Šis process ir ļoti individuāls, kādam tas notiek ātrāk, bet kādam lēnāk. Ja pastāv kāds no šiem riskiem, ķirurgs par to noteikti brīdinās konsultācijas laikā, kā arī izstāstīs, kāds ir sagaidāmais rezultāts un vai tas sakrīt ar pacienta vēlmēm.

Kad var atgriezties darbā?

Ja tas ir ofisa darbs, kas nav saistīts ar smagu fizisku piepūli, pēc ķermeņa korekcijām parasti jau trešajā dienā var atgriezties pie ikdienas rutīnas. Vienīgais nosacījums – jāturpina valkāt kompresijas veļa. Pēc šāda veida operācijām sejas zonā atkopšanās laiks gan būs ilgāks, jo var būt zilumi un tūska, ko uz sejas paslēpt būs grūtāk.

Vai tauku pārstādīšanai der tauki no jebkuras zonas?

Vislabāk der tie taukaudi, kas ir ņemti no radniecīgām zonām, jo dažādās ķermeņa vietās tiem ir atšķirīga struktūra. Piemēram, sejas korekcijām biežāk tiek izmantoti audi, kas paņemti no pazodes. Tomēr pacientiem ar kalsnākām sejām šis apjoms var nebūt pietiekams, tad būs jāizmanto materiāls no citām zonām.

Kopsavilkumā – liposukcija un lipofillings ir lieliska iespēja ķermeņa formas koriģēšanai, bet ne svara samazināšanai. Vislabākos rezultātus estētiskā ķirurģija dos, ja ievērosim veselīgu dzīvesveidu, tādēļ par savu ķermeni ir jārūpējas kā pirms, tā arī pēc operācijas.