"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Botulīna injekcijas

Pastiprināta svīšana – problēma, ko VAR atrisināt

26/06/2019

Ja svīšana ietekmē Jūsu pašapziņu vai ierobežo sociālo dzīvi, tad notiekti ir vērts uzzināt vairāk par iespēju to mainīt. Šobrīd pasaulē ir rasts efektīvs risinājums - botulīna injekcijas. Terapija ir ļoti populāra gan Latvijā, gan visā pasaulē. To veic vairāki desmiti tūkstoši cilvēku -  gan sieviešu, gan vīriešu. Kas ir botulīna injekcijas, kam tās ieteicamas, kā noris procedūra, un - ko ievērot pēc tās? Lasi un uzzini!

Aptaujas dati liecina, ka 55% cilvēku savstarpējās attiecībās traucē svīšana, 72% atzinuši, ka tā grauj pašapziņu un mazina pārliecību par sevi, savukārt 58% respondentu minējuši, ka tā ietekmē arī viņu profesionālo darbību.

Botulīna injekcijas - vai man tas ir nepieciešams?

Ar pastiprinātu svīšanu saprot situāciju, kad sviedri izdalās ne tikai fiziskas slodzes laikā (kas ir norma), bet arī miera stāvoklī.

Cilvēkiem, kuru ikdiena ir saistīta, piemēram, ar publisku uzstāšanos vai darbu nemitīgā cilvēku drūzmā, pastiprināta svīšana var radīt sevišķi lielu diskomfortu. Stresa situācijās rodas pastiprināta svīšana, kas rada diskomfortu un vēl lielākas bailes no nākamās publiskās uzstāšanās vai cita sasprindzinājumu izraisoša notikuma, tādējādi vēl vairāk pastiprinot stresu un svīšanu nākamajā reizē.

Svarīgi - pirms veikt botulīna injekcijas, iesakām konsultēties ar savu ģimenes ārstu un veikt analīzes, lai izslēgtu kādu nopietnāku saslimšanu, kuras pavadošais simptoms varētu būt pastiprināta svīšana.

Kā darbojas botulīns?

Tas paralizē mazos muskulīšus, padarot tos neaktīvus un neļauj tiem vienlaicīgi saspiesties tik strauji, lai izraisītu pastiprinātu svīšanu. Tas nenozīmē, ka sviedru dziedzeri tiek bloķēti, jo svīšana ir nozīmīga organisma fizioloģiska darbība. Pēc botulīna injekciju veikšanas svīšana vēl aizvien notiek, bet process ir normāls un nerada papildus diskomfortu.

Kā notiek procedūra?

Procedūra, kuras laikā tiek veiktas botulīna injekcijas ir ātra un vienkārša.

Paduse tiek apmazgāta ar ūdeni. Lai samazinātu jutīgumu, pirms injekcijām padusēs jāpatur sasaldēti želejas maisiņi. Padusē tiek veikti vairāki mazi dūrieni un ievadīts botulīns. Arī pēc procedūras pāris minūtes aukstie želejas maisiņi tiek paturēti padusēs.  Nesteidzīgi kopā ar sagatavošanos un sarunām ar ārstu, tā aizņem vien 20 līdz 30 minūtes un pacients var doties tālāk ikdienas gaitās.

Kas jāievēro pēc injekcijām?

Lai gan šī procedūra nerada nekādus papildus sarežģījumus, tomēr ir daži noteikumi, kurus būtu nepieciešams ievērot, lai sasniegtu pilnvērtīgu efektu.

Procedūras dienā nedrīkst lietot nekādu dezodorantus un atniperspirantus, tomēr jau nākamajā dienā to lietošana ir atļauta. Pirmo nedēļu nebūtu ieteicamas straujas temperatūras izmaiņas, piemēram, iešana pirtī, solārijā, karstā vannā un tamlīdzīgi, kā arī došanos uz siltajām zemēm nevajadzētu ieplānot jau nākamajā, aiznākamajā dienā. Jaunākie pētījumi rāda arī, ka botulīntoksīnam iedarboties traucē alkohols, kas šo procesu palēnina, tādēļ pirmajās dienās pēc procedūras būtu ieteicams no tā atteikties.

Vai tas iedarbojas uzreiz, un - cik ilga ir iedarbība?

Pilnvērtīgs efekts iestājas 4 līdz 7 dienu laikā pēc procedūras un saglabājas vidēji 8 līdz 9 mēnešus. Atsākoties pastiprinātai svīšanai, droši var veikt atkārtotas injekcijas, lai saglabātu sausuma un svaiguma sajūtu. Kopumā no prakses iespējams identificēt divas cilvēku grupas. Ir viena daļa indivīdu, kuriem pēc preparāta iedarbības beigām pastiprinātā svīšana atgriežas, bet tā vairs nav tik mokoša. Pastāv iespējamība, ka pēc vairākām procedūrām un kopumā 2 līdz 3 gadiem, šis nepatīkamais process izzūd pilnībā, jo mazie muskulīši tiek pieradināti atpūsties un tik aktīvi vairs nedarbojas. Savukārt citai cilvēku daļai organismā var veidoties antivielas, kas botulīntoksīna darbību samazina. Var gadīties, ka pēc pirmās procedūras rezultāts ir lielisks, bet ar katru nākamo reizi iedarbības laiks samazinās. Arī tas ir normāli, tomēr, ja vairākas reizes pastiprinātā svīšana atgriežas jau divus trīs mēnešus pēc procedūras, ir skaidrs, ka tā vairs nebūs iedarbīga.

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā