"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Rētas un saule

Rētas un saule – 7 būtiskākās lietas, kas jāzina

26/06/2019

Tūlīt jau klāt ir gada siltākais laiks – tas ir laiks, kad mums tik ļoti gribas atklāties un parādīt sevi saules stariem, vai ne? Gribas baudīt siltumu, sauli, bezrūpību.. Veselai ādai nelielas saules peldes, neaizmirstot par krēmiem, kas satur saules aizsargfaktoru, nekādu ļaunumu nenodarīs. Taču – kā ir tad, ja uz ādas ir kāda rēta, kas iegūta vien nesen? Kas ir būtiskākais, kas jāzina par rētām un sauli? Lasi un uzzini!

7 būtiskākās lietas par RĒTĀM un SAULI

1.Lai gan saules peldes mums asociējas ar vasaru un pludmali, saules aktivitātes laiks sākas jau krietni pirms tam. Latvijā aktīvākā un spēcīgākā saule sākas jau aprīlī un šis periods turpinās līdz pat septembra beigām!

2.Svaigas rētas, kas ir vēl kaut vai nedaudz sārtas, NEDRĪKST sauļot ne dabiskajā saulē, ne solārijā! Ja šis noteikums tiek pārkāpts un rētas netiek pasargātas no UV starojuma, tad tās paliek neglīti tumšas – pigmentācija tajās burtiski „iesēžas”.

3.Par svaigām rētām tiek uzskatītas rētas, kas iegūtas pēdējo sešu mēnešu laikā. Tas tamdēļ, ka rētām ir nepieciešams laiks, lai tās sadzītu. Rētas bālēšanas process sākas tikai no apmēram sestā mēneša pēc rētas iegūšanas. Pilnīgi baltas rētas paliek līdz apmēram 12 mēnesim pēc iegūšanas.

4.Ja rētas ir uz sejas ādas, piemēram, pēc operācijas (sejas plakstiņu, sejas plastikas), tad jāatceras, ka no saules nepasargās ne saulesbrilles, ne mati, kas nosedz rētu, ne atrašanās ēnā vai platmale. Gaiss vienalga tiek rētām klāt un notiek arī UV staru iedarbība. Gaiss ir piesātināts ar UV starojumu arī mākoņainā un pat lietainā dienā!

5.Pastāv vairāki veidi kā pasargāt rētas no UV stariem – tie ir silikona plāksteri (piemēram, Mepiform), pietiekami biezs un sedzošs apģērbs, kas aizsargā rētu no saules, un, protams, saules aizsargkrēms, kuram jābūt ar SPF faktoru 50+, turklāt jāatceras, ka aizsargkrēms jāatjauno vismaz reizi 2 stundās!

6.Ja tomēr rētu nav izdevies nosargāt no saules staru iedarbības un tā ir palikusi neglīti pigmentēta, pastāv iespējas šo pigmentāciju likvidēt. To iespējams izdarīt ar pigmentlāzeri.

7.Un visbeidzot – tad, kad rēta ir pavisam sadzijusi, sārtums ir pazudis un tā ir palikusi balta, to drīkst pakļaut UV stariem bez ierobežojuma. Bieži vien iegūstot vasarai raksturīgo iedegumu, vecās rētas ir pat mazāk manāmas, jo vairāk saplūst ar pārējās ādas toni.

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā