fbpx

"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Arguts_Keirans

SIEVIETE VĪRIEŠA ACĪS

18/12/2023

Kādas ir jūsu domas par mūsdienu skaistuma kultu un sieviešu vēlmi sevi uzlabot?

Skaistuma kults bijis aktuāls visos laikos. Mūsdienās lielu lomu spēlē sociālie tīkli, TV, protams, arī nacionālās īpatnības. Sievietes cenšas līdzināties populārām aktrisēm, sportistēm, veiksmīgām un laimīgām personībām internetā. Ir dažādi ceļi, kā to sasniegt, piemēram, estētiskā dermatoloģija, plastiskā ķirurģija, friziera un manikīra pakalpojumi, psihologu konsultācijas, dažādi retrīti un garīgās attīstības skolas. Tas, ko mēs saprotam ar skaistuma kultu, veidojas no visām šīm lietām kopā, un katrā sievietē šīs proporcijas ir atšķirīgas. Saprotams, ka skaista sieviete ir ar sevi apmierināta un par sevi pārliecināta, līdz ar to arī veiksmīgāka.

Vai profesija ir ietekmējusi jūsu skatījumu uz sievieti?

Ārpus darba cenšos norobežoties no profesionālās darbības, atpūtināt prātu. Nav tā, ka, ieraugot sievieti, uzreiz analizēju, cenšoties katrā identificēt trūkumus vai iespējas kaut ko uzlabot. Es redzu sievietes koptēlu. Tomēr bieži gadās, ka dāmas, uzzinot par manu profesiju, pašas ļoti labprāt sāk stāstīt par savām vēlmēm, vajadzībām un iedomātajiem trūkumiem.

Vai pamanāt, ja sieviete ir veikusi kādus uzlabojumus?

Atsevišķās ķermeņa zonās, pievēršot uzmanību, var pamanīt, ka bijusi plastiskā operācija, bet reizēm tā ir bijusi tik laba, ka to nav viegli saskatīt pat ķirurgam. Redzot sievieti apģērbā vai peldkostīmā, bieži vien nav iespējams noteikt, vai ir veikta krūšu palielināšana. Pat bez apģērba tas var būt grūti pamanāms, jo rētas mūsdienās var nomaskēt ar mikropigmentāciju un lāzerslīpēšanu vai paslēpt tās ādas ielocēs un krokās.

Kurš ir tas brīdis, kad sieviete saprot – tagad ir laiks plastiskajai operācijai? Vai tas ir saistīts ar zemu pašvērtējumu vai objektīviem iemesliem?

Lielākā daļa sieviešu vēršas ar objektīvām un izprotamām vajadzībām, un tad stāvokli tiešām ir iespējams uzlabot. Bet ir daļa, kuras cenšas ar ķirurģijas palīdzību ārstēt savas attiecības, emocionālo stāvokli, piepildīt ilūzijas vai realizēt nerealizējamas vēlmes. Ir gadījumi, kad saprotu – nevaru palīdzēt, jo mans redzējums uz situāciju un potenciālo iznākumu nesakrīt ar pacientes iedomāto. Tad ir jābūt godīgam pret sevi un pacienti, apzinoties, ka neko nevar uzlabot, un sievietei jāatsaka.

Vai sevis uzlabošana var kļūt par atkarību?

Savā praksē esmu pieredzējis, ka daļai pacientu rodas šī atkarība, ko veicina mode un sociālo tīklu ietekme. Ir pacientes, kuras domā, ka šīm tendencēm var sekot ar skalpeli, lielus implantus mainīt uz maziem un otrādi. Paiet daži gadi, nāk nākamie modes parametri, un šīs sievietes atkal vēlas jaunus uzlabojumus. Cenšos atpazīt šādas situācijas un atrunāju pacientes. Tad šīs dāmas meklē atkal nākamo ķirurgu, līdz kāds uzņemas un izoperē. Tomēr pastāv liela varbūtība, ka pēc atkārtotas operācijas var rasties komplikācijas; riski pieaug ar katru nākamo reizi.

Kā jūs kļuvāt par vienu no pieprasītākajiem plastikas ķirurgiem Latvijā?

Esmu diezgan asociāls cilvēks un publicitāti pats neesmu meklējis. Popularitāti un atpazīstamību vislielākajā mērā ir nodrošinājuši mani pacienti, kuri runā par savu pieredzi un iesaka tālāk draugiem. Tā ir vislabākā reklāma, kad labi rezultāti runā paši par sevi. Protams, aiz tā visa ir smags darbs. Gadā veicu aptuveni 500 operāciju, kas ir daudz.

Vai pie jums brauc arī pacientes no citām valstīm?

Pārsvarā manas pacientes ir Latvijas iedzīvotājas un ārzemēs dzīvojošās latvietes, bet arvien biežāk ir arī dāmas no Eiropas, ASV un Kanādas. Mani tiešām izbrīna fakts, ka sievietes ir gatavas mērot tik tālu ceļu, bet aprunājoties izrādās, ka viņu paziņu lokā ir manas pacientes, kuras devušas ļoti pārliecinošas rekomendācijas.

Kā jūs redzat sievieti mūsdienu sabiedrībā? Vai pašvērtējums būtu jābalsta uz sabiedrības uzspiestajiem standartiem?

Manuprāt, sievietes dzīvē ļoti svarīga ir mātes lomas realizēšana. Tā sniedz piepildījumu, ko es no visas sirds novēlu piedzīvot katrai sievietei. Kas attiecas uz pārējo, tas ir ļoti individuāli. Jādzīvo šeit un tagad, bet ar skatu nākotnē, īpaši neatskatoties uz pagātni, nešaustot sevi par sīkumiem, jāfokusējas uz lielām lietām, mērķiem, ģimenes pamatvērtībām, jānodarbojas ar garīgo attīstību, ņemot no dzīves maksimumu. Skaidrs, ka dažādos vecuma posmos prioritātes ir proporcionāli atšķirīgas un mainīgas. Svarīgākais – ik vakaru, gulēt ejot, kopsavilkumā atrast plusa zīmi katrai pavadītajai dienai.