"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Krūtis

Svarīgākie jautājumi un atbildes par krūšu operācijām

26/06/2019

Ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē tieši krūšu operācijas ir vienas no populārākajām plastiskajām operācijām. Lai gan šķiet, ka par tām ir dzirdēts un zināms tik daudz, vienalga vēl arvien ir arī gana daudz īsti neatbildētu jautājumu, kas rada maldus un stereotipus. Lūk, svarīgākie un biežāk uzdotie jautājumi un precīzākās atbildes par krūšu operācijām!

Uz jautājumiem atbild plastikas ķirurģe Dr. Evija Rodke.

KAS IZVĒLAS VEIKT KRŪŠU OPERĀCIJAS?

Ja aplūkojam klientes, kas izvēlējušās krūšu palielināšanas, pacelšanas, kombinētās vai samazināšanas operācijas, tās nosacīti iedalāmas trīs grupās. Pirmajām krūtis kā orgāns vispār nav attīstīts. Krūšu orgāni veidojas no 12 līdz pat 21 gadu vecumam. Meitenēm, kurām mēnešreizes sākušās ļoti agri (aptuveni 11 gadu vecumā) vai vēlu (ap 14-15 gadiem) ir dažāds laiks arī pilnīgai krūšu izveidei. Citām krūtis neattīstās hormonālu iemeslu dēļ. Šī ķermeņa daļa sievietes identitātei, sava dzimuma, seksualitātes un sievietes/mātes lomas apziņai ir viena no svarīgākajiem faktoriem. Tādēļ jaunas sievietes, kurām to nav vispār, par piemērotu kādreiz atzīst nevis kuplu, bet pat A vai B izmēru.

Otrajā grupā ir sievietes, kuras pārcietušas izmaiņas citādi pilnīgi adekvātajās krūtīs pēc dzemdībām un bērna barošanas. To piedzīvojušās teic, ka sajūtas ir kā zaudējot kādu sava ķermeņa daļu! Sievietei tās ir pilnīgi nepieņemamas pārmaiņas. Viņa nodzīvojusi savus 25, 30 gadus ar savu ķermeni un pēkšņi kāds no orgāniem ir būtiski zaudējis sākotnēju veidu, patiesībā – zudis. Šīs sievietes nevēlas neko vairāk kā atgūt identitāti. Viņas vēlas atgūties no kompleksiem, kuri tik pēkšņi un negaidīti iestājušies. Kompleksi „parāvuši” līdzi attiecību problēmas, jo sievietes vairs nespēj atvērties, parādīties un pilnībā atklāties savam vīrietim, kuru mīl.

Un visbeidzot trešā grupa ir sievietes ar ļoti mokoši lielām krūtīm, kas ierobežo viņu fiziskās aktivitātes, rada sāpes un deformācijas plecos, mugurkaulā, stājā un arī pašas krūts dziedzeraudos. Tādejādi visas krūšu operācijas tiek iedalītas 3 lielās kategorijās - krūšu palielināšana, krūšu formas korekcija (pacelšana) un krūšu samazināšana. Citreiz dažas no metodēm tiek kombinētas, dažām sievietēm dzīves laikā tiek veiktas pat vairākas dažādas krūšu koriģējošās operācijas.

KRŪŠU PALIELINĀŠANA

Krūšu palielināšanu veic, ja sievietei nav attīstīti šie orgāni vai tie ir viņai nepieņemami maza apjoma, kā arī, ja skaistās, tvirtās krūtis ir izmainījušās pēc bērna dzimšanas. Krūtis koriģēt drīkst no 18 gadu vecuma un pēc dzemdībām, 5-6 mēnešus pēc bērna barošanas beigām, kad hormonālais līmenis ļauj audiem un dziedzeriem normāli reaģēt uz atveseļošanās procesu.

Kur ievieto implantus? 

Implantus ievieto gan zem dziedzera vai fascijas, gan zem muskuļa. Visizplatītākā pasaules prakse, kuru atbalstu arī es – ir likt implantu zem fascijas vai daļēji zem muskuļa. Tas tādēļ, ka ievietojot zem dziedzera, jo sevišķi, ja sieviete ir vāja, implants ir pārāk tuvu ādai. Ar laiku un pēc bērnu barošanas, kad dziedzeris kļūst arvien plānāks, implants ir gan saskatāms, gan sataustāms, kā arī labāk paļaujas gravitācijai. Tādēļ noteikti labāk izvietot implantu zem muskuļa, kas kalpo kā papildus sega un dod dabīgāku un ilglaicīgāku rezultātu! Vai arī, ja audu apjoms ir pietiekami biezs, tad – virs muskuļa, bet zem muskuļa fascijas.

Kā implantus ievieto? Vai rēta būs saskatāma?

Ūdens implantus var ievietot arī caur nabu (tomēr pasaulē kopš 2007.g. tos vairs prakstiski neizmanto), savukārt silikona implantus ievieto no paduses, no zemkrūts krokas, kā arī no areolas. Ja dzīšana noris labi, rēta (3 līdz 4 cm) ir gandrīz nesaskatāma, padusē „iekārtojoties” kā viena no paduses krociņām, zem krūts atrodoties tieši krociņā zem paša pacēluma, savukārt ap areolu nemanāmību garantē tumšās un gaišās ādas robeža. Jāpiezīmē, ja vajadzīga tikai krūšu palielināšana (bez pacelšanas), ievietojot implantu caur areolu, nākas virzīties cauri dziedzerim. Tas ir traumatiskāks process, kā tad, ja tiktu veikts no krūšu apakšdaļas puses.

Vai mūža laikā implants ir jāmaina?

Mūsdienās visiem krūšu implantiem ir mūža garantija. Tas nenozīmē, ka ar implantiem nekas nevar notikt, bet tas nozīmē - ja kaut kas ar implantu atgadās, tad ražotājs garantē jaunu sava zīmola implantu bez maksas.

Milzīgi līdzekļi tiek tērēti izmeklējumiem, pētījumiem un vēl joprojām pasaulē mēģina radīt “ideālu” implantu, kas derētu praktiski visiem audiem un situācijām. Katru gadu mēs strādājam pēc jauniem katalogiem un ar pašiem jaunākajiem tehnoloģiju modeļiem. Bet visā pasaulē un visās plastisko ķirurgu asociācijās ir vienādas rekomendācijas – ja sieviete jūtas labi, nav nekādu sūdzību vai izmaiņu audos, gēlā vai implanta apvalkā, tad var dzīvot ar saviem implantiem visu mūžu. Ja kāda iemesla dēļ (piemēram, implants vai krūts saslīdējusi, kliente grib citu izmēru) veic operāciju un ir pagājuši jau ļoti daudz gadi pēc implantu ievietošanas, vienlaikus iesaka implantus arī nomainīt. Taču citādi, ja paciente jūtas labi, nav vajadzības pēc korekcijām vai cita izmēra, viņa var droši ar tiem pavadīt visu dzīvi.

Vai implants ir izturīgs?

Lai ražotājs saņemtu sertifikātu, implants tiek testēts ar spiedi, proti, to tūkstošiem reižu ar 250 kg spiedienu sapresē plakanu. Tādu slodzi cilvēka ķermenī neiztur pat ribas! Tas nozīmē, ka pat vissmagākajā auto avārijā implants paliktu neskarts. Tas par spiedienu, bet, ko skeptiķim iebilst, piemēram, par ribas asā gala ieduršanos implantā? Arī šai gadījumā ražotājs garantē, ka implants neizplūdīs vai neuzsūksies ķermenī.

Kas notiktu, ja silikons izplūstu?

Implanti pildīti ar neizlīstošu (cohesive) gelu. Tas nozīmē, ka tas nav šķidrs, bet gan želejveida. To vislabāk novērot, ja implantu pārgriež – no tā nekas netek! Pildījums ir kā galerts – mīksts, taču viendabīgas konsistences!

Pirts, lidmašīnas un niršana – vai tas nebūs liegts?

Vai silikona implants neierobežo dzīvi, liedzot apmeklēt saunu vai lidot – to pacienti jautā bieži. Skaidrs, ka, piemēram, sauļošanās un peldēšanās ir liegta tikai pirmo mēnesi pēc operācijas, bet pēc tam sievietes dzīvē vairs ierobežojumu nav. Pilnīgi brīvi apmeklējamas krievu, somu, turku pirtis un kriosaunas. Infrasarkano staru pirts anotācijas gan piemin, ka ar implantiem tās apmeklēt nevajadzētu. Tas tādēļ, ka stars iekļūst 4 cm dziļumā, uzsildot audus, tai skaitā gelu. Manas prakses laikā esmu redzējusi pacientes, kuras apmeklē infrasarkano staru pirtis un tādas, kas šo aizliegumu ievēro. Jāteic, atšķirību nav! Tāpēc parasti savām klientēm saku – nepērciet pirti lietošanai mājās, neejiet tajā katru dienu, taču droši varat kompānijā to apmeklēt, jo sildošais režīms tām ir pārāk niecīgs (ne vairāk kā 38ºC), lai sabojātu implantu!

Lidot drīkst tad, kad pēc operācijas zudusi tūska un tas notiek apmēram pēc desmit dienām, jo citādi operācijas apjoma dēļ var rasties sāpes. Bet ar implantu spiediena maiņas dēļ gan pilnīgi nekas nenotiek.

Niršana neietekmē implantus – manā paziņu lokā ir dziļūdens nirējas ar silikona implantiem!

Vai implanti neietekmēs zīdaiņa barošanu?

Implanti nekādi neietekmē grūtniecību un bērniņa barošanu. Implantus izvieto vai nu zem krūšu fascijas vai muskuļa un tam nav nekādas ierobežojošas ietekmes uz piena vadiem un izvadkanāliem. Pēc barošanas krūtis var izmainīties vien tais gadījumos, ja sievietei fizioloģiski ir paliela ādas kroka ap dziedzeri jeb krūts kabata. Pēc barošanas dziedzerim saplokot, āda var nedaudz saslīdēt. Ja vajadzīgas korekcijas, pēc barošanas veic tikai ārējus ādas labojumus, pašus implantus neskarot. Sievietēm, kurām ir mazas krūtis, nekādas izmaiņas nenotiek un korekcijas nav vajadzīgas.

Kopsavilkumā varu teikt – implants nevis apgrūtina, bet uzlabo sievietes dzīvi.

Kas jāzina par pašu operāciju un pēcoperācijas periodu?

Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Pēc operācijas 1 nakts jāpavada klīnikā, 1 nedēļa jāpavada ar elastīgo saiti, 1 mēnesis jāvalkā speciālā pēcoperācijas veļa. Pēc 1 nedēļas var iet dušā. Pirts, baseini, vanna, solārijs, sports – ierobežoti uz ~4 nedēļām. Diegus izņem ~10. dienā. Masāža, ko mēs iemācam, jāsāk no 10.dienas. Būtu labi 1 nedēļu būt brīvai no darba, bērniem, mājas pienākumiem.

1 mēnesi pēc operācijas pacientei nav pilnīgi nekādi ierobežojumi dzīvē – var iet pirtīs, baseinā, solārijā, peldēt, sauļoties, sportot, lidot ar lidmašīnu un nirt dziļi zem ūdens utt.

Implantu veidi

Implanti ir dažādi pēc izmēra, struktūras, formas, projekcijas, profila, mērķa. Tos vislabāk palīdzēs izvēlēties katrai sievietei individuāli speciālists, ņemot vērā pacientes vēlmes, gaumi, iespējas, krūšu sākotnējo izskatu, krūšu galu atrašanās vietu un augstumu, kā arī krūšu kurvja izmērus un auguma proporcijas. Ir pieejami gan apaļie, gan anatomiskie (pilienveida) implanti. Apaļos implantus parasti izvēlas sievietes, kas vēlas savām krūtīm izteiksmīgāku dekoltē. Savukārt- anatomiskos izvēlas sievietes, kas vēlas pēc iespējas mērenāku, dabiskāku krūšu izskatu. Šobrīd ir pieejami arī tādi jaunākās tehnoloģijas apaļie implanti, kas ir dabīgo krūšu imitācija – mīksti un ļoti dabīgi. Bieži dzirdēts, ka anatomiskie (tātad asimetriskie) implanti var rotēt. Implanti ir pieejami gan ar mikro (uz tausti zīdaini gludi), gan ar makro teksturētu (uz tausti velveta vai samtaini) apvalku. Anatomiskos implantus ražo tikai makro teksturētus. Tiem ir labāka saķere ar audiem un samazināta iespēja slīdēt. Ja audi ieaug šajā apvalkā, tad nekāda rotēšana nav iespējama. Ja tos ieliek pareizi, izveidojot tiem adekvātu kabatu audos – un ne par lielu, tad tie ļoti labi kalpo visu mūžu, bez nekādām problēmām. Vaina ir nevis implantos, bet audu atbildes reakcijā, ja tie “izdomā” tomēr neieaugt maro tekstūrā vai pa lielu izveidotā kabatā. Implanti ir pieejami dažādos platumos, augstumos un profilos, un pat dažādos tilpumos (pie viena un tā paša izmēra), jo daži ražotāji implanta tilpumu atzīmē gramos, daži mililitros un daži starptaustiskajā cc vienībā. Cena nemainās standarta izmēriem, bet ir dažāda pēc gēla un apvalka eida un tā, kas ir jāpaveic operācijā.

KRŪŠU PACELŠANA

Ja sievietei ir labs krūšu apjoms, bet nav forma – krūtis ir saslīdējušas (krūšu galiņi un areolas atrodas ļoti zemu vai pat zem zemkrūts krokas), var veikt tikai krūšu pacelšanu, izmantojot pašas pacientes audus, lai iegūtu labu formu, projekciju un izskatu. Parasti pēc šīs operācijas nav īpaša diskomforta vai sāpīguma un pēc šīs procedūras krūšu izmērs nemainās, bet krūtis ir kompaktas, savā vietā, no veļas nelien nekur ārā liekā āda. Ja krūtis ir saslīdējušas un nav tām apjoma (tautā sauktās „spaniela ausis”), var kombinēt krūšu pacelšanu un palielināšanu. Atkarībā no liekā ādas daudzuma un areolas novietojuma var iztikt ar rētiņu tikai ap areolu vai arī pie lielāka apjoma – vēl papildus apgrieztais „T„ uz leju. Ja rētiņa ir tikai ap areolu, to var padarīt pilnīgi neredzamu – apmēram pusgadu pēc operācijas, sastrādājoties ar mikropigmentācijas meistariem, to var iekrāsot areolas pigmenta krāsā.

Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Stacionārā 1 nakts. 1 nedēļu elastīgā saite, tad pāriet uz parastu krūšturi. Duša pēc 1 nedēļas. Pirts, baseini, vanna, solārijs – ierobežoti uz ~ 3-4 nedēļām. Ārējos diegus izņem ~10. dienā.

KRŪŠU SAMAZINĀŠANA

Parasti šī operācija tiek veikta ne tikai estētisku un dziļi psiholoģisku iemeslu dēļ, bet galvenokārt – medicīnisku apsvērumu dēļ. Tāpēc pasaulē šī operācija ir valsts apmaksāta 2 iemeslu dēļ (diemžēl ne Latvijā):

  • lielas, smagas krūtis ar laiku veido deformāciju mugurkaulā, plecos, stājas defektu, sāpes mugurā un krūtīs, iestiepto dziedzera audu dēļ;
  • ap menopauzes laiku – pēc 45 gadiem krūšu samazināšanu veic, lai samazinātu dziedzera apjomu un tādejādi krietni samazinātu ļaundabīgu procesu veidošanos tajā svārstīgo hormonālo procesu dēļ.

Parasti šī operācija sniedz neizsakāmu atvieglojumu pacientei jau uzreiz pēc procedūras. Pirmais, ko sievietes saka pēc šīs operācijas: „Vai, dakter, cik man ir viegli!” Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Pēc operācijas 1 nakts stacionārā, 1 nedēļu elastīgā saite, tad pāriet uz parastu krūšturi. Parasti pēcoperācijas periodā pacientes neizjūt īpašu diskomfortu. Viņas saka: „Jūtu, ka kaut kas ir darīts, bet nemaz nav sāpīgi!” Duša atļauta pēc 1 nedēļas. Pirts, baseini, vanna, solārijs – ierobežoti uz ~3-4 nedēļām. Diegus izņem ~10. dienā. Rēta – ap areolu un apgrieztais „T„ uz leju. Visas rētas sāk bālēt ~6 – 12 mēnešus pēc operācijas. Tad tās var brīvi sauļot un pamazām tās kļūst arvien nepamanāmākas.

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā