Teiposana

Teipošana - viss, kas Tev jāzina

07/03/2022

Teipošana - par to dzirdēts bieži, bet vai zini, kā tā darbojas un kad procedūra palīdzēs? Šajā rakstā kopā ar Aesthetica klīnikas fizioterapeitiem esam apkopojuši svarīgāko informāciju un biežākos jautājumus par šo aktuālo metodi. Lasi un uzzini!
Uz jautājumiem atbild:
Fizioterapeiti Māris Rodke un Zita Kriškāne

1. Kas ir teipošana?

  • Kinezioloģiskā teipošana ir terapeitiska metode, ar kuras palīdzību var ietekmēt dažādas ķermeņa sistēmas vai struktūras
  • Kinezioloģiskais teips, atšķirībā no parastā (tradicionālā) teipa sastāv no kokvilnas un elastīgām šķiedrām, piešķirot tam elastīgas īpašības
  • Teips ir plāksterveida materiāls, kas līdzinās ķermeņa ādai pēc svara un elastības

2. Kā teipošanas procedūra var palīdzēt un kam to izmanto?
- Terapijas laikā teips tiek uzlīmēts uz ādas. Galvenā ietekme ir teipa iestiepuma virzienam, iestiepuma stiprumam un ķermeņa daļas novietojumam līmēšanas brīdī.
Galvenokārt ar teipa palīdzību var:

  • - mazināt sāpes (primāri muskuļu, locītavu, galvassāpes)
  • - mobilizēt/ stabilizēt locītavas
  • - mazināt tūsku (limfātiskās sistēmas darbības uzlabošana)
  • - koriģēt stāju 
  • - ietekmēt muskulatūras tonusu
  • - mazināt hematomu
  • - koriģēt fasciju 
  • - mobilizēt rētaudus

3. Kā zināt, ka šī procedūra ir piemērota tieši manai situācijai? 
- Lai saprastu, ka teipošana būs īstais risinājums, var, vadoties pēc augstāk minētajām indikācijām. Tā kā katrs gadījums ir individuāls, vienmēr labāk konsultēties ar savu terapeitu par konkrētās metodes nepieciešamību.

4. Kādas ir kontrindikācijas jeb kādos gadījumos teipošanas procedūru nedrīkst veikt?
Populārākās teipošanas kontrindikācijas ir:

  • - Akūta tromboze
  • - Sirds tūska
  • - Nieru mazspēja
  • - Vaļējas / strutojošas brūces, virspusējā ādas slāņa bojājumi
  • - Svaigi, nesaauguši lūzumi

Būtiski pieminēt arī relatīvās kontrindikācijas jeb faktorus, kad gadījums tiek izvērtēts individuāli:

  • - Ļaundabīgi audzēji
  • - Alerģiskais dermatīts
  • - Cukura diabēts

5. Kādi ir teipošana plusi?
- Teipošana neprasa lielus ieguldījumus; tā ir ātra un viegli pielietojama metode, kas neierobežo ikdienas aktivitātes (izņemot sauļošanos); lietošanai nav nepieciešams papildus individuāla laika ieguldījums.

6. Vai grūtniecītēm drīkst likt teipus?
- Grūtniecības laikā sievietes ķermenī notiek dažādas brīnišķīgas izmaiņas, ko diemžēl var pavadīt arī diskomforta vai sāpju sajūtas muguras lejasdaļā, tūska kājās un cita veida traucējumi, kurus izraisa strauji palielināts ķermeņa svars. Grūtniecības laikā drīkst veikt teipošanu, tomēr to dara ļoti uzmanīgi un nedaudz modificēti. It sevišķi pēdējā trimestrī grūtnieces atzīmē atvieglojumu pēc teipošanas, jo citas konservatīvās ārstēšanas metodes ir kļuvušas stipri ierobežotas. Savukārt, pēcdzemdību periodā teipošana var būt kā palīdzošs instruments vēdera muskuļu funkcionalitātes atgūšanai.

7. Vai teipu ir iespējams uzlikt arī nepareizi?
- Teipa iedarbība ir atkarīga tieši no uzklāšanas (uzlikšanas) virziena, līdz ar to teorētiski ir iespējams to izdarīt arī nepareizi. Tāpēc būtiski procedūru veikt pie profesionāliem speciālistiem.

8. Kādus teipus izmanto fizioterapeiti?

  • Kinezioloģiskais teips - tas ir augstas kvalitātes kokvilnas teips ar viļņveidīgu akrila pārklājumu. Teipa materiāli ir ādai draudzīgi, ūdens izturīgi,  sviedru caurlaidīgi un elpojoši.
  • Krossteipi (CrossTape) – tos aplicē uz akupunktūras punktiem, trigera punktiem vai tieši uz sāpju punktiem. Šie teipi tiek izmantoti arī zilumu mazināšanai. Krossteipu aplicēšanai izmanto elektrostatikas pievilkšanās principu- teips pats atrod vispiemērotāko vietu, kur tam jāatrodas. Krossteipi sastāv no poliestera / poliuretāna / akrila. Tie ar laiku nokrīt paši.

9. Cik ilgi teipus var atstāt uz ķermeņa?
- Teipus uz ķermeņa var atstāt līdz divām nedēļām, ar nosacījumu, ka nav ādas kairinājuma zem teipa un ja neapmeklējat baseinu, kurā ir stipri hlorēts ūdens. Ja, nēsājot teipu, jūtat diskomfortu zem tā, tad tas ir jāņem nost. Īpaši alerģiskiem cilvēkiem komfortabli ir noturēt teipus 2 dienas, pie niezošas sajūtas pirmajām parādīšanās pazīmēm tie ir jāņem nost.
"Cilvēkiem ar apmatojumu (pārsvarā vīriešiem) vienmēr pabrīdinu, ka uzlikt teipu ir forši, bet noņemšana sagādās asas izjūtas", stāsta Aesthetica fizioterapeite Zita. Pacienti, kuriem teips atvieglo ikdienas funkcionēšanu, bieži izvēlas noskūt attiecīgo ķermeņa daļu.

10. Cik ilgai jābūt pauzei starp teipošanas procedūrām?
- Ja teips jāuzliek atkārtoti, tad pēc pirmā teipa noņemšanas jābūt vismaz trīs dienu pauzei, lai āda varētu paspēt atpūsties. Vai arī jāizmanto cita teipošanas tehnika, kas skar citu ādas reģionu. Tā kā teipošana ir konservatīvas ārstēšanas palīgmetode, tad tā var nepalīdzēt, it sevišķi jūtīgiem cilvēkiem, kas vairāk sajūt diskomfortu no jauna ādas kairinājuma. Ja pēc teipa uzlikšanas nepaliek labāk līdz tās dienas vakaram, tad iesakām to noņemt.

11. Vai teipu drīkst slapināt?
- Dušā noteikti var iet, bet jāievēro saudzīga slaucīšanās ar dvieli - nosusināt, nevis norīvēties. Baseinā var peldēt arī ar teipiem - ja ūdens nav stipri hlorēts, kā arī pēc baseina apmeklējuma jāpaseko, vai āda zem teipa nav kairināta. Pirts apmeklējumi pēc teipošanas procedūras nebūtu ieteicami, it sevišķi, ja pirts temperatūra ir augsta.

12. Kā notīrīt teipa līmi, kas paliek uz ādas?
- Kad teips tiek noņemts, ir normāli, ka uz uz ādas paliek līme – to var noņemt ar eļļu vai īpašiem noņemšanas līdzekļiem.

13. Vai teipošanas procedūra ir sāpīga?
 - Diskomfortu var sagādāt tikai teipa noņemšana. Arī dāmām var būt sāpīgi to noņemt, jo mazā pūciņa uz ādas (matiņi) kairinās pie teipa noņemšanas. Teipu vislabāk noņemt pēc dušas vai lūgt to izdarīt fizioterapeitam.

"Sportisti bieži teipo sevi paši, jo viņi laika gaitā ir perfekti iemācījušies uzklāšanas tehniku. Ja neesat profesionālis, tad ieteiktu aplicēt tikai krossteipus. Tas būs vienkāršāk un grūtāk nokļūdīties," brīdina fizioterapeite Zita Kriškāne.
Atgādinām, ka jebkuru ar veselību saistītu procedūru ir būtiski veikt pie savas nozares profesionāļiem! Arī šķietami vienkārša un ne-invazīva procedūra veikta nepareizi var radīt nepatīkamas sekas!

Saistīti raksti

Stāsta Aesthetica anestezioloģe – reanimataloģe Dr. Ieva Nemme

Par krūšu asimetriju runā maz. Tās, kurām tā ir, zina, ko tas nozīmē. Reizēm liekas – nu par ko man tā? Kāpēc citām tā nav? Bet zini – ir arī citām! Statistikas dati ir dažādi, bet vidēji 45-60% sieviešu ir vērojama lielāka vai mazāka krūšu asimetrija! Kas ir krūšu asimetrija, kāpēc tā rodas, un kā

Mēs diezgan bieži konsultācijās un sociālajos tīklos saskaramies ar šādiem jautājumiem – kas man tā ir par problēmu, vai vēl kādai sievieti tā ir bijis? Vai to var labot un vai varēšu zīdīt mazuli ar krūti? Nereti šie jautājumi un sūdzības izskan dažādos sieviešu sarunu portālos, kur pieredzes un zināšanu trūkuma dēļ netiek sniegtas pilnvērtīgas

Pieteikties konsultācijai