"Justies labāk — tā nav veiksme, tas ir lēmums!" / Dr. Evija Rodke

Gluds vēders

Vēdera plastika: atgūsti gludu vēderu - kā jaunībā

26/06/2019

Teksta autore: Aija Kažoka

Konsultē: Evija Rodke

Avots: žurnāls "Marta"

Vēdera plastikas operācijā noņem lieko, nekvalitatīvo ādu, lieko tauku daudzumu, kā arī nostiprina muskulatūru. Ja sieviete līdz tam pieradusi nemitīgi ievilkt vēderu, lai tas izskatītos kaut cik plakans, tad pēc operācijas, pat pilnīgi atbrīvojoties, nav iespējams izspiest vēderiņu uz āru! Gluži kā tīņu gados, kad muskulīši bija stingri un pats vēders – gluds.

KAD MUSKUĻI ŠĶIRAS

Vēdera priekšējo sienu veido aponeiroze (plēve, kas nosedz vēdera iekšējos orgānus), muskuļi un ādas zemādas slānis. Jaunām, slaidām, nedzemdējušām sievietēm vēdera priekšējie taisnie muskuļi novietoti pie nabas viens otram blakus, taču prāva grūtniecība vai liels ķermeņa masas pieaugums tos izpleš. Abi muskuļi pa aponeirozi aizslīd katrs uz savu sānu. (Jāteic, ka tā var gadīties ne tikai sievietēm – arī “alus vēdera” īpašnieki piedzīvo šīs pārmaiņas!) Kad liekais svars tiek “nomests” vai bērniņš piedzimis, katrs muskulis var sarauties, tos var uztrenēt līdz akmens cietumam, var veikt dažādas masāžas un procedūras, bet abi tik un tā vairs nesavienosies. Tādējādi veidojas diastāze - sprauga starp abiem muskuļiem, kas ir ne tikai neglīti, bet var izraisīt nabas bruku jeb trūci. Sievietes ar diastāzi žēlojas, ka apēdot mazu ēdiena daudzumu, kuņģis burtiski “izveļas” uz āru, jo vēderu priekšējo sienu vairs nekas nesatur, tās izturība principā zudusi un atjaunojama tikai ar vēdera plastikas palīdzību.

STRIJAS

Hormonālais līmenis ir atbildīgs par ādas elastību. Katra grūtniecība noris ar citādu hormonālo līmeni, arī vienai un tai pašai sievietei ikreiz bērniņa gaidīšana notiek atšķirīgi. Tas nozīmē, ka, vienu bērniņu gaidot, visa vēdera āda var “saplīst”, veidojot zilgansarkanas strijas, bet pēc otrā un trešā mazuļa dzimšanas nekas tamlīdzīgs nenotiek. Ja āda nespēj pietiekami izstiepties, dermā šūnas atiet viena no otras, veidojas plīsumi, vēršoties par rētaudiem cauri visam ādas biezumam. Vēdera plastika  vajadzīga tad, ja āda pēc dzemdībām vai aptaukošanās kļuvusi nekvalitatīva, pati vairs nespējot sarauties. Tas tādēļ, ka dabīgais slānītis starp strijām jeb rētaudiem vēl spēj sarauties, taču pats rētauds vairs ne. Tādējādi veidojas vai nu nokarena ādas kabata, vai stipri izteikts krokojums, ādai pārkaroties pat pāri kaunuma zonai, vai jau minētā diastāze, vai arī visi komponenti, kam vēl pievienojusies nabas bruka.

VĒDERA KOREKCIJAS VEIDI

Vēdera korekcijas operācijas ir divu veidu – pilna vēdera plastika un mini plastika. Pilnu vēdera plastiku veic tad, ja problēmas ir gan zem, gan virs nabas. Šajā gadījumā visa nekvalitatīvā āda no nabas līdz kaunuma rajonam tiek likvidēta. Savukārt āda, kas virs nabas ir elastīga, spēj pārvilkties pār visam vēderam kā elastīgs topiņš. Tipiskais pacientu jautājums – kur paliek naba? Vispirms tā tiek atbrīvota un tad ievietota savā vietā jaunajā ādā. Tādējādi tiek likvidēta ādas kabata, krokas un iegūts pilnīgi gluds, taisns vēders.

Mini vēdera plastikas laikā sakārto tikai zonu zem nabas – likvidējot atslābušu ādu, liekus taukaudus, strijas. Šīs operācijas laikā naba netiek pārstādīta. Muskuļi tiek savilkti tikai zem nabas un dažos gadījumos pāris centimetrus virs tās, taču tos nevar pilnībā dabūt kopā no ribu augšdaļas.

KAS PACIENTĒM JĀZINA PAR VĒDERA KOREKCIJU?

Operācija noris vidēji 2 stundas. Vienu nakti jāuzturas klīnikā. Pēcoperācijas periodā vienu mēnesi jāvalkā speciāla korsete, kas atslogo vēderu.

Nereti pacients domā, ka ar vēdera plastikas palīdzību var atbrīvoties no liekā svara. Tā gluži nav. Turklāt jāzina, ka dzīšana notiek labāk, ja mazāks ir tauku slānis. Visbūtiskāk ir izvērtēt tauku slāni zonā virs nabas (zem nabas esošos taukus līdz ar ādu likvidē operācijas laikā). Ja, pataustot šo ķermeņa zonu, kliente sajūt, ka zem ādas viss ir biezs un pilns, operācijai nebūs ideāla rezultāta. Šis ādas laukums vajadzīgs, lai nosegtu vēderu, bet, izmantojot biezu un taukainu ādas slāni, iegūst mazu, bet apaļu vēderiņu. Lai sasniegtu ideālu rezultātu, būs jāpiestrādā. Tādēļ sievietēm, kurām ir aptaukošanās, izstrādāju individuālu plānu – vispirms jāapmeklē uztura speciālists un procedūras, lai dabūtu plānāku ādas kārtu virs nabas. Nereti vēdera plastiku kombinē ar tauku atsūkšanu, taču ar to var skaisti izveidot vidukļa daļu, var nosūkt taukus gar ribu galiem, sānos, uz gurniem, taču to daļu, kas piekļaujas ādas kārtai, kura tiks vilkta uz leju, nevarēs. Tas nozīmē, ka ne katra sieviete uzreiz varēs tikt uz operācijas galda, gluda vēdera labā būs jāpapūlas arī pašai.

ŠUVES UN RĒTAS

Pilnai vēdera plastikai, kad pārstāda nabu un sakārto virsnabas zonu, šuve ir diezgan gara – tā līdzīgi ķeizargrieziena rētai iet gar kaunuma matiņiem, pagarinoties līdz gūžas kauliem. Lai arī šuve ir gara, tā pilnībā “ievietojas” apakšveļas zonā, tas nozīmē, ka droši valkājami divdaļīgie peldkostīmi, džinsi ar pazemināto jostas vietu un stringi, taču kailā ķermenī rēta ir redzama. Kā jeb kura rēta pirmajā pēcoperācijas periodā ir sārta, gada laikā pamazām topot balta, kad to var droši sauļot, tādējādi padarot mazāk manāmu. Veicot tikai vēdera apakšējās daļas korekciju jeb miniplastiku, rēta ir salīdzinoši maza.

Vēdera plastikas laikā var atbrīvoties arī no citu operāciju rētām, ja tās ir zonā zem nabas.

JA PLĀNOTS VĒL VIENS MAZULIS

Šo jautājumu savām klientēm uzdodu vienmēr, jo vēdera plastikas operāciju rekomendē veikt, kad apzināti iecerētais ģimenes plāns ir piepildīts! Vēdera korekcija nepievieno neko mākslīgu, neizmanto implantus vai kādus citus palīglīdzekļus – tikai likvidē lieko ādu un novieto anatomiski pareizajā vietā izslīdējušos muskuļus, izmantojot pašas pacientes kvalitatīvo ādas daļu un pašas muskuļus. Ja plānots vēl viens mazulis, visticamāk, process varētu atkārtoties, jo pacientei varētu būt tendenciozi neelastīga āda un muskuļiem – tieksme atrauties vienam no otra. Sīkai sievietei ar lielu pirmo augli ir visai liela varbūtība, ka arī otrajā grūtniecībā āda plīsīs. Tas, protams, nav absolūti, viss atkarīgs no hormonālā līmeņa, taču ticamība ir visai liela, tādēļ prātīgāk ir dzemdēt ieplānotos mazuļus un tikai tad sakārtot vēderu. Piebildīšu, ka visu saku ne drošības, bet gan ekonomisku apsvērumu pēc – ja būs veikta vēdera plastika, bet grūtniecība iestāsies, fizioloģiski rētas grūtniecībai un dzemdībām itin nemaz netraucēs, jo vēdera plastikas laikā ķirurgs nenodarbojas dziļāk par muskuļu slāni, proti, nekādi iekšējie orgāni netiek skarti, vienkārši tiek atjaunota normāla vēdera priekšējās sienas anatomija.

PIEREDZES STĀSTS

Elīna, 36 gadi: „Esmu ļoti trausla un smalka. Pat būdama pieaugusi sieviete izskatījos pēc sīka pusaudža. Tādēļ pēc dieviem kārtīgiem un brangiem dvīņupuikām  iedzīvojos tā sauktajā „jauno māmiņu” vēderā.  Mana punča āda tika saplēsta pilnībā. Taču tas nebija trakākais. Nabas trūce izveidoja grūtniecības efektu – izskatījos kā 7. mēnesī. Vēderu ievilkt nebija iespējams. No rīta brokastīs, apēdot kaut pāris karotītes biezpiena, kuņģis izgāzās tā, it kā es būtu negausīgi rijusi, jo to vienkārši nebija, kas satur. Āda no nabas līdz pat kaunuma zonai bija sakrokota kā aizkari vai tukša ķengura kabata. Kad pieliecos, tā nokarājās, kā liela, tukša soma. Savukārt guļot ļoti labi varēja saskatīt aortas pulsāciju, jo vēderu klāja tikai plāna ādiņa, ne kripatas muskuļu vai tauku. Uzliekot roku, varēja sajust visu, kas notiek vēderā, it kā ādas nebūtu nemaz. Ārste teica, ka tas ir pat bīstami, jo būtībā mani iekšējie orgāni bija kļuvuši praktiski neaizsargāti. Viņa arī brīdināja, ka pusmūžā vairs nevarēšu celt nekādus smagumus, lai izvairītos no brukas, asinsizplūdumiem un citām likstām. Vārdu sakot tas, kas mani sagaidīja, bija dzīve ar visādiem ierobežojumiem, turklāt ar visai neglītu, pat kroplīgu augumu. Nolēmu veikt vēdera plastikas operāciju un šo lēmumu ne mirkli neesmu nožēlojusi! Atguvu pilnīgi normālu augumu ar plakanu un gludu vēderu. Tagad varu gan liekties, gan strādāt, sportot un bez bailēm pacelt savus bērnus! Tiesa, rēta ir visai gara, bet par to galīgi nebēdāju – tās gali pret gūžas kauliem pacēlušies uz augšu, un izkatās, ka mans vēderiņš smaida! Un es katru rītu un vakaru uzsmaidu tam pretīm!”

Saistīti raksti

Deguna starpsienas operācija jeb septoplastika – kas ir starpsienas deviācija un kādos gadījumos nepieciešama operācija? Deguna starpsienas operācija ir ķirurģiska manipulācija, kas ne tikai sniedz iespēju novērst diskomfortu, hroniskas saslimšanas vai apgrūtinātu elpošanu, bet dažkārt arī kosmētiskus defektus. Tieši deguna starpsienu deviācija jeb izliekums bieži ir visdažādāko sūdzību un hronisku saslimšanu pamatā. Taču, tā kā